Geçmişten kopmadan geleceğe yatırım

Doğduğum, ilk, orta ve liseyi okuduğum Mersin’den, üniversiteyi kazanınca ayrıldım. Aslen İstanbullu olan ve iş nedeniyle Mersin’de bulunan babam da yine iş nedeniyle İstanbul’u tercih edince, ailece göçtük bu kente. Mersin’de deniz kıyısında otururduk, dedik ki, “İstanbul’da da yine deniz kıyısında oturalım...”

26 Nisan 2018, Perşembe 10:00
A A
POSTA Gazetesi Yazı İşleri Müdürü
Mehmet COŞKUNDENİZ

 

GENÇLİĞİMİN İZLERİ


İşte böylece yaşamaya başladık Kartal’ın Rahmanlar Mahallesi’nde. Etrafı bostanlarla çevrili, çoğu sokağında o dönem asfalt bile olmayan Rahmanlar benim ilk gençlik yıllarımın en büyük gerçeğiydi.

Sabah erkenden yola çıkar, Rahmanlar istasyonundan banliyö trenine biner, Haydarpaşa’da inerdim. Oradan bir vapurla Karaköy.

Sonra otobüsle Beyazıt’a, İstanbul Üniversitesi’ne. Dönüş de aynı şekilde. Gidiş ve dönüş olmak üzere günün neredeyse 4 saatini yolda geçirirdim ama Rahmanlar’a vardığımda kendimi mutlu, huzurlu hissederdim.

DENİZİN KIYISINDA


Evden çıkıp sahilde bir iki tur atmak, yaz aylarında evimizin önündeki plajdan denize girmek müthiş bir ayrıcalıktı.

Kartal istasyonu sadece bir durak ötedeydi. Limanda, yeni yanaşmış balıkçı teknelerinin getirdiği taze balıkları almak, bir kafede oturup çay-kahve içmek için sık sık giderdim Kartal’a. Sonra iş, güç derken koptum Kartal’dan. Yıllardır da gitmemiştim açıkçası.

FRANSIZ RİVİERASI GİBİ


POSTA ekibi olarak Kartal’ı ziyaret ederken bambaşka duygular içindeydim. Hem geçmişten gelen özlem hem de “Kartal şimdilerde nasıl bir yer oldu acaba?” merakı iç içeydi.

Belediye Başkanı Altınok Öz ile birlikte Kartal’ı gezerken gördüm ki; burası müthiş bir kente dönüşmüş. O sahil ve işçi kasabası gitmiş, Fransız Riviera’sındaki kentlerden biri gelmiş.

YERİNDE DÖNÜŞÜM


Yapılaşmanın mümkün olduğunca sınırda tutulduğu, gezilecek yerlerinin, meydanlarının özenle korunduğu, İstanbul’un gelişen yüzü olan Kartal, modern belediyecilik anlayışının bir ürünü.

Deprem tehlikesine karşı her şeyin ince ince hesaplanarak yapıldığı, kentsel dönüşümün, ‘yerinde dönüşüm’ adıyla halka anlatıldığı, belediye yönetiminde genç mimarlara, şehircilere, planlamacılara hatta sosyologlara yer verilerek geleceğe imzanın atıldığı bir ilçe olmuş Kartal.

HALKLA İÇ İÇE


Önce bir hekim olarak kendini insanlara adayan, sonra da belediye başkanı olup yine halka adanmışlığı gösteren Altınok Öz özel bir tebriği hak ediyor. İlçede dolaşırken görüyoruz ki; herkes tarafından tanınıyor, herkesi dinliyor, çözülebilecek bir sorunsa üzerinde duracağını belirtiyor.

Daha da önemlisi o yaptıklarıyla değil, Kartal’ın bir parçası olmakla gurur duyuyor.

Kartal’da daha alınacak çok yol var. Benim görebildiğim kadarıyla bu sistem devam ederse Kartal, İstanbul’un en çok oturulmak istenen ilçesi olacak.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.