Geleceğin otelleri böyle olacak!

İşte geleceğin Otelleri

09 Aralık 2016, Cuma 13:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hotels.com’un Global Gelecek Enstitüsü’nden ünlü fütürist Dr. James Canton ile birlikte hazırladığı “Geleceğin Otelleri Araştırması”, akıllı otellere dair merak edilen tüm soruları yanıtlıyor. Araştırmanın en dikkat çekici maddeleri şöyle:

1- Robot Yardımcılar

1- Robot Yardımcılar

Kendi başına hareket edebilen bu robotlar, siz otele adım atmadan önce konaklama deneyimini kişiselleştirmek için özel yeteneklerle donatılacak. Dilinizi konuşacak, aklınıza takılan sorulara cevap verecek ve tercih ettiğiniz diğer becerilere sahip olacaklar. Robotlar, misafirlerin havaalanında karşılanmasından, gurme yemek servisine, oda temizlemeden, eğitim, eğlence, iş danışmanlığı, concierge hizmeti ve hatta arkadaşlık desteğine kadar çeşitli alanlarda hizmet verebilecek.

2- Talebe göre dönüştürülen oteller

2- Talebe göre dönüştürülen oteller

Talep oluşturmanın yeni nesli olarak adlandırılan bir sistem ile oteller misafirlerin oylarına göre kendi kendine tasarlanıp, istediğiniz biçimde monte edilebilecek. Nanoteknoloji ve gelişmiş makineler sayesinde, hayalinizdeki veya sevdiğiniz filmdeki bir ortamı (Örneğin Jurassic Park) konakladığınız otele taşıyabileceksiniz. Üstelik tüm bunlar 2060’a gelmeden, önümüzdeki 20 yıl içinde mümkün olabilir.

3- Her odada üç boyutlu yazıcı

3- Her odada üç boyutlu yazıcı

Tatil için valiz hazırlamak tarih olacak ya da en azından fazlasıyla kolaylaşacak. Çünkü gelecekte konuklar üç boyutlu yazıcılar ile yeni bir çift ayakkabı, kıyafetler, ilaçlar, hatta bilgisayar veya giyilebilir telefona kadar arzu ettikleri her şeyi gerçek zamanlı olarak üretebilecek. Bu özellik her otel odası için standart haline gelecek.

4- Kendi rüyanı seç

4- Kendi rüyanı seç

Gelecekte iyi bir uyku çekmenin tanımı değişecek. Geleceğin gezginleri güzel bir uyku için rahat bir otel yatağı yerine uykuya dalmadan rüyalarını seçebilecekleri yerleri tercih edecekler. Oteller misafirlerine nöroteknoloji programlarına erişim vererek kendilerini rahatlatacak, geliştirecek ya da eğlendirecek rüyaları seçmelerine imkan sunacak.

5- Ömür uzatan spa’lar

5- Ömür uzatan spa’lar

Otel spa’ları, DNA analizi yöntemiyle rahatsızlıklarınızı tespit edecek. Bir sonraki aşamada rahatsızlıklarınızı gidermek için, vücudunuza göre geliştirilmiş programlar sunacaklar ve size bugünkü imkanlarla karşılaştırılamayacak ölçüde etkili bir rahatlama sağlayacaklar.

6- Havaalanı transferi

6- Havaalanı transferi

Gelecekte transferler, sizi trafikten kurtarıp en kısa sürede otelinize ulaştıracak kendi kendine çalışabilen kapsüller ve hatta daha yüksek teknolojiye sahip, yüzlerce kilometreyi saniyeler içinde kat edebilen süpersonik hava yolculuğu araçları ile yapılacak.

7- Mobil DNA ödemesi

7- Mobil DNA ödemesi

DNA, nihai kişisel kimlik olacak ve kullanıcılar tatil rezervasyonları ile ödemelerini kimlik konfirmasyonu ile online olarak gerçekleştirebilecek. Ayrıca otelinize check-in yaptığınızda DNA parmak iziniz ile check-in yapacak ve işleminizi saniyeler içinde tamamlayarak sıra beklemekten kurtulacaksınız.

8- Artırılmış gerçeklik otelleri

8- Artırılmış gerçeklik otelleri

Artırılmış gerçeklik sayesinde inovatif senaryolar geliştirilecek ve örneğin Avrupa’daki bir otelde kalsanız da otelinize gittiğinizde Afrika’da sanal bir geziye çıkabileceksiniz.

9- Farklı bir lezzet deneyimi

9- Farklı bir lezzet deneyimi

Otel restoranları, DNA analizleri doğrultusunda damak tadınıza en uygun, en çok beğeneceğiniz yemekler servis edecek. Siz otelinize bile varmadan, DNA özelliklerinize göre sağlığınıza için optimize edilmiş, size özel diyet ve beslenme menünüz hazır olacak. Özel şefler tarafından yaratılan yemeğiniz, muhteşem tadına rağmen size kilo aldırmayacak.

Peki, akıllı otel odasının içi nasıl olacak?

Peki, akıllı otel odasının içi nasıl olacak?

Odaya girişte yüz tanıma sistemi, sizi takip eden çoklu sensörler, konuşan ve size yanıt veren televizyonlar, tümüyle dokunmatik, reaktif ve interaktif yüzeyler olacak.

Ayrıca konuşan ve size yanıt veren televizyonlar, akıllı tuvaletler ve gerçek zamanlı haber akışı sunan aynalar, stres seviyesini algılayarak rahatlatıcı aromalarla odadaki havayı gevşeten, uykuyu rahatlatan interaktif duvarlar, kir tutmayan özel nano kaplamalı havlular, otomatik olarak ayarlanan, kablosuz sıcaklık kontrolleri, nöro-geribildirime dayalı kişiselleştirilmiş yatak ve yastıklar, hologram konser veya spor müsabakası izlemek gibi oda içi kişiselleştirilmiş deneyimler de sunulacak. (Murat GÜLDEREN-Posta.com.tr))

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Emekliliğe hak kazanamayanlar, SGK'ya ödedikleri primleri topluca geri alabilecek