Gelibolu itfaiyesinden, vatandaşlara baca temizliği uyarısı

Gelibolu itfaiyesinden, vatandaşlara baca temizliği uyarısı

Gelibolu itfaiyesinden, vatandaşlara baca temizliği uyarısı

25 Eylül 2019, Çarşamba 12:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ÇANAKKALE'nin Gelibolu ilçe Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, kış mevsiminde olası yangınlara karşı vatandaşları bacalarını temizletmeleri konusunda uyardı.

Gelibolu Belediyesi İtfaiye Müdürü Gökhan Alemdar tarafından yapılan açıklamada, baca temizliği yerine getirildiği takdirde soba zehirlenmeleri ve baca yangınlarının ortadan kalkacağı belirtildi. Kış aylarının başlangıcı ile birlikte bacaların mutlaka temizletilmesi ve kontrol edilmesi gerektiğini ifade eden Alemdar, olası yangınları önlemek adına baca temizliği ve bilgilendirme konusunda vatandaşların hizmetinde olduklarını kaydederek, şunları söyledi:

"Kış aylarında yaşanan soba zehirlenmeleri ve çıkan yangınların önemli bir bölümü bacaların tıkanması sonucu meydana geliyor. Baca içerisinde oluşan yağ atıkları, ziftler ve kurumlaşmalar ateşle birlikte alev almakta ve baca yangınlarını meydana getirmektedir. İhmal edilen bu oluşumlar, baca içerisinde bir petrol ürünü gibi tehlike oluşturmaktadır. Tutuşma sonucu baca kanalı boyunca uzayan alev çatının da tamamen yanmasına sebep olur. Bu nedenle kış başlamadan ve sobalar yanmadan evvel bacaların muhakkak temizlenmesi gerekmektedir."

Doğan ZELOVA/GELİBOLU(Çanakkale), (DHA)

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder