Genç baba olanların ömrü daha kısa

Genç baba olanların ömrü daha kısa

30 binden fazla erkekle yapılan araştırma, erken yaşta baba olanları üzecek nitelikte. Finlandiya kaynaklı araştırmaya göre; erken baba olanların orta yaşta ölme riski daha fazla

04 Ağustos 2015, Salı 15:54 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Finlandiya'daki Helsinki Üniversitesi'nde katılımcıların sağlık, eğitim durumu gibi kriterler göz önüne alınarak bir araştırma yapıldı. Katılımcıların baba olma yaşını inceleyen bilim adamları, araştırmanın yapıldığı 20 yılda 22-24 yaşında ilk çocuğu dünyaya gelen babaların ölüm riskinin yüzde 14 fazla olduğu sonucuna vardı.

Araştırmada, 30-44 yaşında ilk kez babalığı tadanların ise orta yaşta ölme riskinin, 25'inde birinci çocuğunu kucağına alanlardan yüzde 25 az olduğu ortaya çıktı.

EN FAZLA RİSK 22 YAŞINDA

En fazla risk altındakilerin yüzde 26 ile 22 yaşında ilk çocuğu doğanların olduğu belirtildi.

Araştırmanın yapıldığı dönemde 20 erkekten 1'i yaşamını yitirdi. Başlıca ölüm nedeninin yüzde 21 ile kalp hastalıkları, yüzde 16 ile aşırı alkol tüketimi olduğu saptandı.

GENÇ YAŞTA BABA OLMA SORUMLULUĞU STRESE YOL AÇIYOR

Bilim adamlarına göre, orta yaşta ölüm riskinin artmasında, genç babalığın getirdiği ve başa çıkmakta zorlanılan stres çok etkili. Erken ölümlere de stresten kaynaklanan sağlık problemleri neden oluyor.

Araştırmaya imza atanlardan Dr. Elina Einio, "Sonuçların ailenin taleplerini yerine getirmekle boğuşurken psikolojik ve ekonomik baskı altında kalan genç babaların sağlıklarına dikkat etmesi gerek" ifadesini kullandı.

Araştırmanın sonuçları "Journal of Epidemiology and Community Health" dergisinde yayımlandı.

AA

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bağırsaklarımızdaki solucan veya kurtlardan nasıl kurtuluruz?