Genç ölümleri kolesterolden

Prof. Dr. Meral Kayıkçıoğlu, Türkiye'de genç ölümlerinin kolesterol kaynaklı olduğunu söyledi

25 Şubat 2011, Cuma 12:07
A A
Genç ölümleri kolesterolden

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi 9’uncu Halk Sağlığı Kongresi’nde ’Eyvah Kolesterolüm Yüksek Kalp Krizi için Çok Gencim’ konulu konferans düzenlendi.

EÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Meral Kayıkçıoğlu ve Prof. Dr. Oğuz Yavuzgil dinleyicilere kolesterol, damar tıkanıklığı ve kalp kriziyle ilgili bilgi verdi.

Programa küçük bir skeçle başlanırken kolesterol kontrolü ve kalp krizi hakkında neler yapılması gerektiği ve nasıl tanı konulacağı ilginç bir şekilde katılımcılarla paylaşıldı.

GENÇ ÖLÜM ORANI TÜRKİYE'DE YÜKSEK

Prof. Dr. Meral Kayıkçıoğlu kolesterol, tanı süreci, beslenme alışkanlığı hakkında görsel destekli bilgi sundu. Prof. Kayıkçıoğlu, "Türkiye’de her 100 ölümden 55’i kalp hastalıklarından olmaktadır.

Avrupa ile kıyaslandığında ülkemizde genç yaşta ölüm oranı yüksektir. Bunların birçoğu kolesterolden kaynaklanmaktadır. Yağlı beslenme kalp krizi ve damar tıkanmalarına yol açar" dedi. Prof. Dr. Kayıkçıoğlu, Kolesterolün sinsi bir rahatsızlık olduğunu söyledi.

Prof.
Bunları engellemek için yaşam tarzı değişikliği, diyet ve ilaçlar kullanılabileceğinin altını çizen Prof. Dr. Kayıkçıoğlu "Bununla birlikte kolesterol oranı normale döndükten sonra ilaç kullanımını bırakmayın. İlaçlar ömür boyu kullanılmalıdır" diye konuştu.

Katılımcıların sorularını yanıtlayan Prof.Dr. Yavuzgil son olarak, "Kalp krizi sonrası sigara kesinlikle bırakılmalıdır" dedi. Diyetisyen Selda Donduran’ın beslenme hakkında verdiği bilgilerin ardından konferans sona erdi.

Ali ÖZKAYA/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...