Gençler Instagram'da takipçi kazanmak için sadece anket yapıyor

Instagram'da takipçi kazanmak için artık yeni yöntem yalnızca anket ve test yapmak. Çok takipçili anket hesaplarının yöneticileri genelde 20 yaş altındaki gençlerden oluşuyor. Bunun birçok örneğinden biri Kanada'da yaşayan 15 yaşındaki lise öğrencisi Jasmin. Instagram'da binlerce takipçiye ulaşan Jasmin, Temmuz ayında açtığı hesabında ne kendi ne fotoğrafını ne yediği yemekleri ne de gittiği yerleri paylaşıyor. Tek yaptığı şey test hazırlamak.

18 Eylül 2019, Çarşamba 11:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

'Pollsarefun' adlı hesabından günlük olarak birçok anket yayınlayan Jasmin, binlerce takipçi kazanmayı beklemiyordu. Burçlarla, yemeklerle, kıyafetlerle ve günlük uğraşlarla ilgili birçok basit ama eğlenceli test hazırlayan genç kız, anketler dışında sadece anket sonuçları ve birkaç tiktok videosu paylaşıyor.

Takipçi sayısı arttıkça sorularını biraz daha kişilik analizine doğru evrilten Jasmin, "Anketleri biraz değiştirmeye başlayıp tartışmalı konular hakkında sorular sormaya başladım. Çünkü takip edenleri tanımak istedim. Ne diyeceklerini merak ediyordum" dedi. 

Anket ve soru-cevap hesaplarında en çok rağbet gören konular ise genellikle "okulda yaşadığınız en çılgın şey?" gibi eğlenceli ve yaşanmış olaylara eğilen konular oluyor.

Jasmin sadece test yaparak binlerce takipçiye ulaşan Instagram hesapları hakkında: "İnsanlar anketlerden hoşlanıyor çünkü onları yaparak boş vakitlerinde eğlenebiliyorlar." diyor. Anket hesapları özellikle geçtiğimiz yaz ayında aniden yükselişe geçti.

İlgi çekici anketlerle kısa sürede çok takipçi kazanan 'pollsarefun, polls.here, polls.viral' gibi hesapların yöneticileri genellikle 20 yaş altında. Takipçi kitleleri ise ağırlıkla 13-17 yaş arasında olduğu için yaz aylarında okullar tatilken açtıkları hesapları beklenmedik şekilde aniden organik takipçi kazanmaya başladı.

Instagram'da anket yapabilme seçeneği, Ekim 2017'de hayata geçirilmiş ve bu fonksiyon oldukça sevilmişti. Genellikle Youtuber'ların takipçileriyle yaptığı soru-cevap videoları çok seviliyordu. Instagram'da da anket ve soru fonksiyonları sayesinde bu yöntem oldukça yükselişe geçti.

İnternet testlerinin başlangıcı ise 2007-2008 yılları arasında Facebook'ta yapılan eğlenceli testlere kadar dayanıyor. Daha sonra birçok web sitesinin kendi içerisinde anketler yapmasıyla zirveye çıkan bu fonksiyon, hala eskimiş değil.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 2021'in en önemli gökyüzü olayı için geri sayım başladı! Etkisi ne kadar sürecek?