'Gençleşmek zaman alır'

Azimli, sportif, çalışkan ve başarılı bir iş kadını Belgin Aksoy. Richmond Otelleri'nin muhasebe departmanında başladığı çalışma hayatında en tepe noktaya geldi. O, Richmond International Kreatif Direktörü. 2012'den beri Türkiye'de kutlanan 'Wellness Day'i 2015 itibariyle 30 ülkenin etkinlik takvimine aldırmayı başardı. Ona 'Bayan SPA' diyorlar.

18 Ekim 2014, Cumartesi 05:00
A A
'Gençleşmek zaman alır'

Röportaj: Elçin CAN
elcin.can@posta.com.tr

Hem annesin hem başarılı bir işkadını. Hepsine nasıl yetişiyorsun?

Günden en fazla verimi alabilmek için erken kalkar ve yatarım. Sabah 5.30 gibi uyanır, sporumu yaparım. Oğlumu okula uğurlar, işime başlarım. Akşam da 22.00 gibi uyuruz. Çünkü hücre yenilenmesi ve büyüme hormonu salgılanması 22.00-02.00 arasında gerçekleşir.

 ‘Bayan SPA’ olarak tanınıyorsun. Kariyerin nasıl başladı?

22 yıl önce başladı. İsviçre’de Cesar Ritz’den mezun olup birçok otelde staj yaptım. İstanbul’a dönünce ilk işim aile geleneği olan muhasebeydi. Beyoğlu’ndaki otelimizde tüm departmanlarda çalıştım. Hayalim hep otel içinde yaşamaktı.

 Baban Mustafa Aksoy dünya turuna çıkıp Aksoy Group’u size bıraktı değil mi?

Evet. Dört yıl önce teknesiyle dünya turuna çıktı. Abim Taner ve kardeşim Mert, Capitol AVM ve ‘sahibinden.com’u yönetiyor. Ben de Richmond İstanbul, Richmond Efes, Richmond Pamukkale Thermal ve Richmond NUA Wellness Spa olmak üzere dört otelimizin kreatif direktörüyüm.

 Aile şirketinde çalışmak zor mu?

Değil. Kardeşlerimle omuz omuza çalışırız ama birbirimizin alanına müdahale etmeyiz.

  Biliyorum ki Richmond Nua SPA Sapanca senin göz bebeğin...

Sapanca’daki otelimizin açılışı benim için milattır. O dönem yaşadığım sağlık sorunu ile hayat stilimi de değiştirdim. Sağlıklı yaşam ve SPA kültürü, hayatımın vazgeçilmezi oldu.

 Türkiye’nin ilk destinasyon SPA oteli ünvanı, Sapanca ile sizin. SPA nedir?

Bizde sadece SPA hizmeti yok, 5, 7 veya 10 günlük kürler var. Özellikle uzmanlar eşliğinde zayıflamak isteyenler bizi tercih ediyor.

“DETOKS iLAÇLARI, YANLIŞ”

Richmond NUA’nın ‘detoks programı’ meşhurmuş. Doğru mu bu?

Evet. Türkiye’de detoks sadece zayıflama amaçlı algılanıyor. Ama detoks fiziksel ve ruhsal olarak vücudu toksinlerden arındırmaktır. Zayıflamak da bonusu.

 Doğru detoks nasıl uygulanmalı?

Muhakkak bir merkezde ve uzmanlarca uygulanmalı. Ruhsal arınma için şehrin stresinden uzak olmalısınız. Piyasadaki detoks ilaçlarını da doğru bulmuyorum. Detoks ile kaybedilen birkaç kiloyu geri alanlar ‘işe yaramıyor’ diyor. Veya sıvı detoksu yaparken başı ağrıdı diye bırakanlar var. Bu, aslında vücudun verdiği iyi bir tepki, çünkü arınmış oluyorsunuz.

 Kimler yapmamalı detoksu?

Diyabet, tansiyon, gut ve kalp hastaları... Çünkü onlar sürekli ilaç kullanıyor.

 Hangi zayıflama programlarınız var?

Nua Fit programını yağ oranı yüksek ve hiç spor yapmamış kişilere öneriyoruz. Uzmanlar eşliğinde kas oranı arttırılarak kilo veriliyor. Nua Slim’de ise diyetisyen ve uzman spor hocası eşliğinde uzun soluklu bir programa dahil oluyorsunuz.

 Ünlü isimler otelinizde zayıflıyor ama hiç yakalanmıyorlar.

Otele basın almıyoruz, bu yüzden tercih ediliyoruz. Özellikle manken müşterimiz çok.

‘İyi Yaşam Günü’ dünyaya yayılıyor

‘Wellness Day’ fikri nasıl ortaya çıktı?

Dünyada kutlanan birçok özel gün varken ‘iyi yaşam’a ayrılmış bir kutlama gününün olmadığını düşündüm. 2012’de Sapanca Richmond Nua’da başlattık. Üç yıldır Haziran’ın ikinci cumartesi günü ‘Wellness Day’ olarak kutlanıyor. O günlerde dünya çapında ünlü isimler sağlıklı yaşam üzerine seminerler, workshoplar ve paneller veriyor.

 ‘Wellnes Day’i Hollywood’un ünlü oyuncularına tanıttın. Ayrıca Marakeş’teki Dünya SPA Zirvesi’nden başarıyla döndün.

Özel günün isminin başına ‘global’ koyduk. 400 temsilcinin katıldığı Global Wellness ve SPA Zirvesi’nde konuşma yaptım. Tüm salon alkışlarla kabul etti ‘Global Welness Day’i. 2015 yılından itibaren ‘İyi Yaşam Günü’ 30 ülkenin etkinlik takviminde yer alacak.

“Zayıflık, kadına dayatılan baskı”

Gençler mankenlere özeniyor. Nedir bu zayıflık takıntısı?

‘Ne kadar zayıf o kadar makbul’ gibi bir kavram var. Zayıflık kadınlara dayatılan bir baskı. Büyük bir haksızlık.

 Zayıflamak uğruna bebek maması yiyenler var...

Bilgi eksikliği. Zayıf olmak her zaman sağlıklı olmak anlamına gelmiyor. Ancak doğru beslenir ve spor yaparsanız sağlıklı bir vücudunuz olur.

 Süper fitsin. Böyle bir vücuda sahip olmak için ne yapmalıyız?

Spor yapıyor, dikkatli besleniyorum. Damak tadına düşkünüm ama faydalı besinleri tüketiyorum. Şekerden uzağım. En tehlikelisi o.

 İyi yaşamın sırları neler?

Spor ve sağlıklı beslenmeyi yaşam şekli haline getirmek. Çünkü gençleşmek sanıldığından daha uzun bir zaman alır.

Sıradaki haber yükleniyor...