Gençliğimiz orada kaldı: 90'lar ve 2000'lerin başından unutamadığımız diziler

Gençliğinizi ve çocukluğunuzu ne şekilde hatırlıyorsunuz? Annenizin yaptığı bir yemek, çocukluğunuzda sevdiğiniz bir kitap ya da sobanın başında izlediğiniz diziler? Şu günlerde teknolojinin de yardımıyla aralarından en kolay şekilde 'o dizilere' ulaşıyoruz. Bir YouTube kadar uzaklar bizlere. Özellikle 90'lar ve 2000'lerin başına ait olan dizilere ulaşmak çok kolay, hem de bölüm bölüm. Bugün biraz dizi nostaljisi yapalım.

04 Şubat 2021, Perşembe 12:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ekmek Teknesi (2002)

Fırıncı Nusret Baba, eşi Ayhan Hanım ve birbirinden sevimli kızları ile sıcak bir aile portresi çizen Ekmek Teknesi, orta sınıf, kendi halinde bir mahallenin yaşamını, sevinçlerini ve hüzünlerini, hayata tutunma çabalarını ve aşklarını anlatıyor.


Deli Yürek (1998)

Yusuf askerliğini bitirdikten sonra yaşadğı mahalleye geri döner ve ailesi onu sevinçle karşılar. Araba tamircisinde çalışan Yusuf'un dükkanına bir gün zengin bir ailenin kızı olan Feraye, hasarlı arabasını bırakmak için gelir. Yusuf, tamir olduktan sonra arabayı Feraye'nin evine bırakmaya gider ve karşılaştığı zenglikten etkilenir. Mahallelerine sık uğrayan mafya ağası Kara Hamit'i yeni ve zengin bir hayata başlaması için bir fırsat olarak gören Yusuf, tam mafya babası ile konuşmaya gittiğinde Kara Hamit için kurulan bir pusunun ortasında kalır.

Şehnaz Tango (1994)

Şehnaz ve Muhsin. Onlar büyük bir aşkın iki kahramanı. Boylarınca iki kızları var ama ayrılar. Çünkü Muhsin uçarı, çünkü Muhsin hayalperest, çünkü Muhsin hep bulutlarda. Peki ya Şehnaz? Şehnaz hep ciddi, hep sorumluluk sahibi, hep ayakları yerde.

Sıdıka (1997)

Sıdıka Saka ve İstanbul'un bir kenar mahallesinde yaşayan Sinoplu Saka ailesinin maceralarını anlatır. Sıdıka okula gönderilmemiş olsa da kendisini eğitebilmiş, kitap okuyan, espritüel bir ev kızıdır. Aklı az olan bir abisi, baskıcı ve alkolik bir babası, Sıdıka'nın sorunlu olduğunu düşünen ve bir an önce onu evlendirmek niyetinde olan bir annesi vardır. Sıdıka'nın günleri evde kapalı kalarak geçmektedir ve dış dünya ile tek bağlantısı pencereden dışarıyı izlemektir.

Hayat Bilgisi (2003)

İdealist bir lise öğretmeni olan Afet, anne ve babasını trafik kazasında kaybedince kardeşi Kerem ile birlikte Anadolu'yu şehir şehir dolaşmıştır. Klasik ezberci eğitimin yerine, öğretmeye dayalı yaratıcı eğitimden yana olan Afet Güçverir yıllar boyu tayinler, atılmalar hatta sürgünler yaşamıştır. Bu yıllarda meslektaşı ve eski aşkı olan Tekin Bey'dense kardeşine tokat attığı için ayrılır. Kardeş Kerem ile birlikte yıllar sonra son sürgün yerleri olan İstanbul Rıdvan Kanat Lisesine gelirler. 

Evdeki Yabancı (2000)

Yakın arkadaşı ile aynı evi paylaşan Aslı, arkadaşı evden ayrılınca tek başına kirayı ödemekte zorluk çeker. Uzun süredir birlikte olduğu zengin ve yakışıklı işadamı Tolga'nın evli olduğunu onunla neredeyse nişanlanmak üzereyken öğrenen Aslı'nın dünyası başına yıkılır. Çünkü ailesi nişan için yola çıkmıştır bile. Aslı bütün bu olanlara bir çare ararken, çat kapı gelen ve evin yarısını devir aldığını söyleyen davetsiz misafir Eren, Aslı'nın kafasındaki tüm ampülleri yakar. Ailesine Eren'i nişanlısıymış gibi tanıtan Aslı'nın bu masum yalanı uzar gider.

Bir Dilim Aşk (2004)

Nehir (Berna Laçin), butik bir pastahane işleten genç, güzel ve bekar bir kadındır. Kocası 2 yıl önce ölünce, 6 yaşındaki kızı Akasya ile beraber hayata tutunmaya çalışırlar. En yakın dostu Oya ve avukat arkadaşı Oğuz ile kurduğu küçük bir dünya vardır. Oğuz her ne kadar Nehir'e yaklaşmak istese de, Nehir bu yakınlaşmaya izin vermez.


İkinci Bahar (1998)

Samatya'da bir kebapçı dükkanı işleten Ali Haydar, eşinin ölümünün ardından kızlarını büyütmüş, yetiştirmiş, kendi kendini eğitmiş, nazik, sevecen dürüst bir adamdır. İşte İkinci Bahar; Antep Sofrası'nda çalışmaya başlayan gururlu, inatçı ama duygusal bir kadın olan Hanım ile Ali Haydar arasında başlayan bir sevda öyküsünü anlatır.

Yılan Hikayesi (1999)

Oğlu Can mafya tarafından öldürülen Komiser Memoli, o günden sonra kendini sadece işine adamıştır. Tek amacı oğlunu öldürenlerden intikamını alabilmek ve mafyanın ensesinde dolaşarak soluğunu sürekli onlara hissettirebilmektir. Bütün bunları yapmaya çalışırken, hayat onu hiç ummadığı bir dizi maceranın içine atar. Köyünden kaçıp, İstanbul'a kocasını aramaya gelen Zeyno ile Memoli'nin yollarını kesişir ve macera başlar.

Çılgın Bediş (1996)

Liseli sıkı bir arkadaş grubunun maceralarını, okul ve ailevi ilişkilerini ve en önemlisi aşklarını televizyon ekranına taşıyan Çılgın Bediş, yayınladığı dönem genç kızlar arasında fenomene dönüşmeyi başarmıştı. Başrollerini şarkıcı Yonca Evcimik'in ve oyuncu Cenk Torun'un paylaştığı ve aslında Özden Öğrük'ün Çılgın Bediş adlı çizgi-mizah karakterinin televiyon uyarlaması olan dizi, yerli gençlik komedilerinin en sevilen örneği olarak televizyon tarihine adını yazdırdı.


Koçum Benim (2002)

Özel bir lisede hayat devlet okullarınkinden çok farklıdır. Hem öğrenciler hem de öğretmenler için. Koçum Benim, lise öğrencilerinin öğretmenleri ile ilişkileri, aile hayatları, gençlik dertleri üzerine yoğunlaşanbir yapım. Lisenin basketbol takımının koçu (Tarık Akan) öğrencilerin okulda en sevdiği ve en çok desteklediği figülerden biridir. Koç da öğrencilerini sadece spor karşılaşmalarına hazırlamakla kalmaz, onları hayata dair de eğitir.

Kuzenlerim (2002)

Ece (Sevinç Erbulak), Çiğdem, Şeref alışkanlıkları, kafa yapıları, yaşam tarzları birbirinden farklı üç kuzendir. Üniversite ve yeni bir hayat kurma macerasıyla İstanbul’a gelen kuzenler aynı evin çatısı altında acı-tatlı hayatın bütün yönlerini beraber paylaşırlar. Aşkları, dostlukları, bazen aldanıp, aldatılmaları beraber yaşarlar, ekonomik sıkıntılara beraber göğüs gererler. Kuzenler sonunda İstanbul gibi büyük ve zor bir şehirde yaşamak için birbirlerine sımsıkı tutunmaları gerektiğini fark ederler.


Lise Defteri (2003)

Liseli gençlerin, ergenlik dönemlerinde yaşadıkları sıkıntıları, ailelerinden ve öğretmenlerinden gizledikleri sırları, lise sıralarındaki mutlulukları ve hüzünlerini sıcak bir dille anlatan dizi, pek çok simanın da tanınmasını sağlamıştı.

Kampüsistan (2003)

Üniversite gençliğinin yaşadıkları fırtınalı günler. Dersler, aşklar, vizeler, finaller. Başa çıkacak çok dert, hepsi için az zaman var. Anadolu'dan gelen Yeşim, tam bir İstanbul genci olan Tolga ile aynı evde yaşamaya başlar. Gitgide Yeşim'e aşık olan Tolga arkadaşlarının tepkisini çeker.

Asmalı Konak (2002)

Seymen ve Bahar, Amerika'da tanıştıklarında gözleri birbirlerine kitlendiğinde, yaşayacakları bu aşkın onları bu denli hırpalayabileceğinden habersizlerdi. Bahar sanat eğitimi için geldiği Amerika'da tanıştığı Seymen'in peşine takılıp, Kapadokya'ya gidecek kadar gözü kara bir kızdı. Kısa sürede tanışıp evlendiler ama, Bahar gibi özgür ruhlu birini, Seymen gibi sahiplenen bir adamla bir konağa koyunca aşk bazen yara alır.

Zerda (2002)

"İki kişi birbirini sever de kavuşurlarsa mutluluk olur. Biri kaçar öbürü kovalarsa aşk olur. İkisi de sever lakin birleşemezlerse işte o zaman efsane olur" desek yeterli olacaktır. 

Tatlı Hayat (2002)

İhsan ve eşi Sevinç, İhsan'ın kuru temizleme işinden bolca para kazanmış ve sınıf atlamaya karar vermişlerdir. İhsan'ın hayatta yükselme çabaları dahilinde Gültepe'de bir gecekondudan Etiler'deki yeni lüks evlerine taşınmışlardır. Üst kat komşuları Türk- Rum çifti Feraye ile Yorgo, kızları Pelin, yan komşuları kitapkurdu İrfan ve İhsan'ın annesi Cevriye Hanım (dizinin ilerleyen bölümlerinde hakkın rahmetine kavuşmuştur) ile alışık olmadıkları bu yeni "Tatlı Hayat" hem onları yeni ufuklara taşıyacak hem de yepyeni sorunlarla karşı karşıya bırakacaktır.

Çarli (1998)

Talat Sanal'a Amerika'da vefat eden amcası (Recep Albert) tarafından emanet edilen maymun Çarli'nin Türkiye'deki hikâyesi.


Dikkat Bebek Var (2000)

2000-2002 yılları arasında TRT 1'de yayımlanmış, Haluk Bener'in yönetmenliğini üstlendiği ve Necmi Yapıcı ile Özgür Evren Heptürk'ün senaryosunu yazdığı "Barış" adındaki içinden konuşan bebeğin maceralarını anlatır.

Dadı (2001)

Melek sevgilisinin gelinlik mağazında çalışmakta ve her gün evlenme hayalleri kurmaktadır. Ancak adı üstünde hayaller, bir türlü gerçekleşmez. Üstelik sevgili Melek'ten ayrılmak istemektedir. Hayat bir kapıyı kaparken, diğerini açar ve bir dizi tesadüfler zinciri sonucu Melek zengin bir tv patronu olan Ömer Giritli'nin üç çoğuna bakmak üzere dadı olarak işe başlar. Çocuk yetiştirmekten aslında hiç anlamayan Melek, o güne kadar tanışmadığı bu hayat tarzına alışmaya çalışırken, çocuklarla da içinden geldiği gibi ilgilenir. Onlara bir dadı gibi değil arkadaş gibi davranır.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yarışmayı kazandı: Issız bir adada sadece film izleyecek