General atamaları Resmi Gazete'de yayımlandı

General atamaları Resmi Gazete'de yayımlandı

General atamalarına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararnamesi Resmi Gazete'de yayımlandı

31 Aralık 2018, Pazartesi 01:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaladığı general atamalarına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararları Resmi Gazete'de yayımlandı. 

METİN TEMEL PAŞA GENELKURMAY'A ATANDI

Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile 2. Ordu Komutanı İsmail Metin Temel Genelkurmay Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı'na atandı. Tunceli'deki 4. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Barut Erzincan'daki 3. Ordu Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı'na atandı.

Söz konusu atamalar Üst Kademe Kamu Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usullerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 9’uncu maddesinin birinci fıkrası gereğince gerçekleştirildi.

BU YIL ORGENERALLİĞE TERFİ ETMİŞTİ

Bu yıl yapılan YAŞ Toplantısı'nda 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel orgeneralliğe terfi ettirilmişti. Sabah'ın iddiasına göre İsmail Metin Temel 15 Temmuz darbe girişiminde FETÖ'nün suikast listesinde ilk hedeflerden biri olarak olarak yer alıyordu. Temel, bir önceki YAŞ toplantısında korgeneral rütbesindeyken terfisi 3 yıl erkene alınarak 2'nci Ordu Komutanlığına getirilmişti. İsmail Metin Temel Afrin harekatından önce Fırat Kalkanı Harekatı'nı da yönetmişti.

APOLET TARTIŞMASI

Orgeneral rütbesine yükseltilen Temel 24 Haziran seçimleri öncesinden CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce tarafından sert şekilde eleştirilmişti. İnce Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini alkışladığı gerekçesiyle İsmail Metin Temel'i eleştirmiş ve "Onun apoletlerini sökeceğim" demişti.

İSMAİL METİN TEMEL KİMDİR?

İsmail Metin Temel, 1958 yılında Bayburt'ta dünyaya gelmiştir. Korgeneral rütbesine sahip olan Temel, gençlik yıllarında ailesiyle birlikte Adana'ya yerleşti ve eğitimini burada tamamladı. Kısa süre sonra askerliğe adım attı. Van Asayiş Kolordu Komutanıyken 15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında vekaleten 2. Ordu Komutanı olarak atandı. Ardından 27 Temmuz 2016 tarihinde 2. Ordu komutanlığına getirildi. Fırat Kalkanı Harekatı'nda başarılı oldu. İdlib'de gözetleme kulelerinin kurulumunda ve Afrin Harekatı hazırlıklarında büyük rol oynadı. Afrin Operasyonu'nu yöneten komutan olarak atandı. Daha sonra 2018 yılındaki YAŞ Toplantısı'nda orgeneralliğe terfi ettirilmişti.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER MSB duyurdu: Yakalandılar