General Motors ve United Airlines Venezuela'dan tamamen çekiliyor

Amerikalı otomotiv devi General Motors (GM) ve dünyanın en büyük hava yolu şirketlerinden United Airlines Venezuela'dan çekildiğini duyurdu. 17 Nisan´da GM´ye ait bir fabrika kamulaştırılarak işçilere verilmişti

05 Haziran 2017, Pazartesi 10:15
A A
General Motors ve United Airlines Venezuela'dan tamamen çekiliyor
Venezuela yasalarına göre bir yerde çalışan işçilerin yüzde 51´i imza verirse hükümet burayı kamulaştırıp işçilere veriyor. General Motors (GM) işçileri de fabrikanın kamulaştırılması için imza vermişti. Hükümet tarafından yapılan açıklamada ise fabrikayı işgal etmek gibi bir niyet olmadığını söylendi.

Venezuela’daki üretim fabrikasında 2 bin 678, ülke genelinde de 3 bin 900 çalışanı bulununan ülke otomotiv endüstrisinde payı ise yüzde 55 olarak kaydediliyordu. İspanya basınında yer alan haberlere göre Hugo Chavez’in Bolivarcı sosyalizme geçişi açıkladığı 2006’da 68 bin 147 araba üretimiyle lider konumda olan GM 2016’da bayilere sadece 2 bin 849 araç teslim etti.

HAVA YOLU ŞİRKETLERİ DE GİDİYOR

Dünyanın en büyük hava yolu şirketi United Airlines ise ülkedeki ekonomik krizden etkilendi. Şirket 1 Temmuz’da Houston ve Caracas arasında son kez uçacağını açıkladı. United Airlines bu "kalıcı" kararın nedenlerini seferlerindeki doluluk oranının düşüklüğü ve şirketin Venezuela operasyonunun finansal olarak yönetilemez duruma gelmesiyle açıkladı.
Alitalia, Lufthansa, Latam, Aeroméxico, Air Canadá ve Gol gibi havayolu şirketleri de ülkeden ayrılırken Iberia, Air Europa, American Airlines ve Aerolíneas Argentinas uçuş sıklıklarını azalttı.

Filiz Yavuz/DHA
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.