Genetiği değiştiren skandal!

Genetiği değiştirilmiş ürünlere ilişkin yönetmeliğe tepki büyüyor. Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın, “Biyogüvenlik yasası çıkarılmadan hazırlanan yönetmelik, hukuk, egemenlik ve halk sağlığı açısından bir skandal” dedi

02 Kasım 2009, Pazartesi 05:00
A A

hafta ‘genetiği değiştirilmiş organizmaların (GDO) ithalatı ve işlenmesine dair yönetmelik’ yayınladı. GDO’lara ilişkin bir yasa düzenlemesi yapılmadan, GDO uygulama yönetmeliğinin çıkarılması büyük tepki topladı. Yönetmelik, tüm dünyada bilim adamlarının ‘şüpheyle baktığı’ ve insan sağlığına etkisi bilinmeyen GDO’lu ürünleri, diğer ürünlerden ayıracak ifadeleri yasakladı. Yönetmelikte, “GDO’suz ürünlerin etiketinde, ürünün GDO’suz olduğuna dair etiket yer alamaz” deniliyordu.

HALKTAN KAÇIRDILAR İDDİASI

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Gökhan Günaydın, GDO yönetmeliğinin, ‘hukuk, egemenlik ve halk sağlığı açısından bir skandal’ olduğunu söyledi. Yönetmeliğin, biyogüvenlik yasası çıkmadan çıkarılmasını eleştiren Günaydın, “Yasa tasarısı geri çekildi. Yasa Meclis’e gelseydi, konu kamuoyu önünde tartışılacaktı ve halkın tepkisini çekecekti” dedi. Günaydın, yönetmelik ile GDO’ların ülkeye girişine meşruluk kazandırıldığını, oysa halkın yüzde 90’ının bu ürünlere karşı olduğunu ifade etti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.