Genital bölgede sürekli ağrı hissi depresif vajinanın (Vulvodini) nedeni olabilir!

Belki daha önce hiç duymamış olabilirsiniz fakat vajina da depresyona girebiliyor. Yapılan çalışmalar neticesinde 'depresif vajina' olarak bilinen bu rahatsızlıktan şikayetçi kadınlar için tedavi yöntemleri ise umut verici oluyor.

23 Nisan 2020, Perşembe 10:54 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Vulvodini olarak da bilinen bu durum inanılmaz derecede acı verdiği için vajina depresyonu olarak da anılıyor. Durumun kadınların yaklaşık yüzde 15'ini etkilediği düşünülüyor ve ana semptomu vulva ve çevresinde kalıcı bir ağrı olarak ifade ediliyor.

Vulvodini nedir?

Açıklanamayan bir genital ağrı sendromu, ulusal sağlık sistemine göre Vulvodini her yaştan kadını etkileyebilir. Acı, yanma, şişlik ve batma gibi zonklama, sadece düz ağrı ve kaşıntı ana belirtilerdir. Bu durum kısa süreli ancak uzun süreli de olabilir. Tampon takarken ya da cinsel ilişki sırasındaki temas sonrası ağrı tetiklenebilir. Ağrı kalça bölgesine ve iç bacaklara da yayılarak şiddetini artırabilir.


Vulvodini nasıl tedavi edilir?

Vulvodini nasıl tedavi edilir?

Vajina depresyonu için genellikle anestezik jel ve antidepresanlar gibi reçeteli ilaçlar öneriliyor. Acıyı hafifletmek için evde yapacaklarınız ise % 100 pamuklu iç çamaşırı, kokulu hijyen ürünlerinden kaçınmak ve vajina bölgesine soğuk kompresler uygulamak.

Bununla birlikte, yeni araştırmalar vulvodini hastası olan milyonlarca kadının hayatını iyileştirmenin alternatif bir yolunu bulmuş olabilir. Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi'nden araştırmacılar, terapinin semptomları hafifletmeye yardımcı olabileceğini söylüyor.


Böyle bir sorununuz varsa uzman bir hekime görünmeyi ihmal etmemelisiniz.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Prezervatif alerjisi cinsel hayatı etkiliyor