Genital siğil nedir? Genital siğiller neden tehlikeli?

Dünyada cinsel ilişki ile en çok bulaşan enfeksiyon genital siğildir. Genital siğiller hem kadınlara hem de erkeklere zor süreçler yaşatabiliyor. Özellikle hamile kadınlar, genital siğillerin bebeğe zarar verip vermeyeceği konusunda büyük endişe yaşıyor. Peki genital siğiller ne kadar tehlikeli? Genital siğil ve tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgi haberimizde.

05 Mayıs 2020, Salı 16:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Cinsel yönden aktif olan herkesin, hayatlarının bir bölümünde genital siğile sebep olan HPV virüsü ile karşılaşma olasılığı bulunuyor. 200’den fazla türü bulunan HPV virüsü rahim ağzı kanserinden, penis, dil ve bademcik kanserine dek birçok kansere yol açabiliyor.

Öte yandan HVP virüsü kaynaklı hastalıkların çoğunun önüne HPV aşısıyla geçilebiliyor.

Bulaşıcı olan genital siğilden muzdaripseniz bunu mutlaka partnerinize bildirmeniz gerekiyor. Hastalık çoğunlukla cinsel temasla bulaştığından çok eşlilik önemli bir risk faktörü ve partner sayısının artması bu oranı daha da yükseltiyor.

İHA'ya konuşan Jinekolog, Cinsel Terapist, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Esra Demir Yüzer, “Human Papilloma Virüsler (HPV) oldukça yaygın görülen, belirti göstermeyen ve bulaşıcı DNA virüsü ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan en yaygın görülenlerden biri. HPV enfeksiyonu ülkemizde de giderek artan sıklıkla görülüyor. Hem erkekte hemde kadında ciddi sağlık problemleri oluşturur. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre her 10 kişiden 1’inde HPV vardır. Bir yetişkinin 50 yaşına kadar HPV enfeksiyonuna yakalanma riski yüzde 80 olarak belirtildi. Çoğunlukla enfekte olma yaşı 15-25 yaş arasında olmaktadır. Çoğu zaman, enfeksiyon bulaştıktan sonra belirti göstermeyip 2 -3 yıl içerisinde tedavi olmadan bağışıklık sistemi ile vücuttan tamamen temizlenir” dedi.

HPV’nin 100 ün üzerinde tipi olduğunu ifade eden Op.Dr. Yüzer, “Bu tüplerin bazıları siğil yaparken bazıları da kadın ve erkek üreme sistemi organlarında kansere yol açarlar. Kadınlarda serviksde (rahim ağzında), vajen (döl yolu) ve vulvada (döl yolu girişi) kansere neden olabilirler. Erkekte anüs, penis kanserine yol açabilirler. Siğile yol açan HPV tipleri 6 ve 11'dir. Siğiller kansere dönüşmezler. Sıklıkla rahim ağzı kanseri yapan HPV tipi 16-18 dir. Siğiller elde ve ayaklarda, nefes borusunda, ağız içinde, dudakta, cinsel bölgede ortaya çıkabilirler. Siğiller, karnabahar görünümünde, tek bir bölgede veya birkaç bölgede, bazen toplu iğne başı kadar ufak 1-2 tane, bazen de çok sayıda, bazen de 3-4 çapına erişebilen ağrısız, ten renginde, beyaz veya siyah renkte olabilen, kısmen sert kitlelerdir” diye konuştu.

Human papilloma virüsün (HPV) cinsel ilişki sırasında enfekte cilt bölgesinin karşılıklı teması ile ya da elle temasla bulaştığını kaydeden Op.Dr. Yüzer, “Çoklu cinsel partner bulunması durumunda bulaşma riski artar. Prezervatiflerin mutlak koruyuculuğu yoktur, çünkü enfekte cildi tamamıyla kapatmak mümkün oluyor. Mutlak koruyuculuk olmamasına rağmen her ilişki öncesi kondom kullanımı öneriliyor. Servikal kanser tarama testleri (pap test) aşı yapılsa bile uygulanmaya devam edilmeli. Yüzde 10 - 20 oranında enfeksiyon vücutta kalır. Bu durumda servikal kanser veya kanser öncülü hastalık oluşturur. Ancak bu tarz kanserle ilişkili durumun ortaya çıkma süresi yaklaşık 15-20 yıl gibidir. Bu nedenle tarama programları gelişen kanser veya öncüllerini belirlemede önemli ve çok değerlidir” açıklamalarında bulundu.


Genital siğil bebeğe zarar verir mi?

Genital siğil bebeğe zarar verir mi?

Öte yandan, genital siğili olan ve bebek bekleyen kadınlar, siğilin bebeğe zarar verip vermeyeceğini merak ediyor. Eğer gebeyseniz ve genital bölgenizde siğiller ortaya çıktıysa, merak etmeyin bu bebeğinize zarar vermez. Fakat gebelik döneminde siğiller daha hızlı büyüyebilir. Gebelik döneminde bağışıklık sistemi ve hormonal değişiklikler bu hızlı büyümeye neden olur. HPV'nin doğmamış bebeğe geçmesi çok çok nadirdir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hangi yaşta cinsellik nasıl olur? Yaşa göre cinsellik rehberi