Genital siğillerden korunmak için prezervatif kullanın

Genital siğiller hem kadın hem de erkek için oldukça büyük bir sorun. Genital siğiller cinsel hayatı da olumsuz etkiliyor. Jinekolog, Cinsel Terapist, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Esra Demir Yüzer, genital siğillerden korunmak için cinsel ilişkide prezervatif kullanılması gerektiğini söyledi.

26 Mayıs 2020, Salı 13:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

HPV enfeksiyonu ülkemizde de giderek artan sıklıkla görülüyor. Hem erkekte hemde kadında ciddi sağlık problemleri oluşturuyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre her 10 kişiden 1’inde HPV var. Bir yetişkinin 50 yaşına kadar HPV enfeksiyonuna yakalanma riski yüzde 80 olarak belirtildi. Çoğunlukla enfekte olma yaşı 15-25 yaş arasında oluyor. Çoğu zaman, enfeksiyon bulaştıktan sonra belirti göstermeyip 2-3 yıl içerisinde tedavi olmadan bağışıklık sistemi ile vücuttan tamamen temizlenir.HPV’nin 100 ün üzerinde tipi olduğunu ifade eden Op.Dr. Yüzer, “Bu tüplerin bazıları siğil yaparken bazıları da kadın ve erkek üreme sistemi organlarında kansere yol açarlar. Kadınlarda serviksde (rahim ağzında), vajen (döl yolu) ve vulvada (döl yolu girişi) kansere neden olabilirler. Erkekte anüs ve cinsel organ kanserine yol açabilirler. Siğile yol açan HPV tipleri 6 ve 11'dir. Siğiller kansere dönüşmezler. Sıklıkla rahim ağzı kanseri yapan HPV tipi 16-18 dir. Siğiller elde ve ayaklarda, nefes borusunda, ağız içinde, dudakta, cinsel bölgede ortaya çıkabilirler. Siğiller ,karnabahar görünümünde, tek bir bölgede veya birkaç bölgede, bazen toplu iğne başı kadar ufak 1-2 tane, bazen de çok sayıda, bazen de 3-4 çapına erişebilen ağrısız, ten renginde, beyaz veya siyah renkte olabilen, kısmen sert kitlelerdir” diye konuştu.


"Prezervatif kullanımına devam edilmeli"

"Prezervatif kullanımına devam edilmeli"

Human papilloma virüsün (HPV) cinsel ilişki sırasında enfekte cilt bölgesinin karşılıklı teması ile ya da elle temasla bulaştığını kaydeden Op.Dr. Yüzer, “Çoklu cinsel partner bulunması durumunda bulaşma riski artar. Prezervatiflerin mutlak koruyuculuğu yoktur, çünkü enfekte cildi tamamıyla kapatmak mümkün olamamaktadır. Mutlak koruyuculuk olmamasına rağmen her ilişki öncesi kondom kullanımı önerilmektedir. Servikal kanser tarama testleri (pap test) aşı yapılsa bile uygulanmaya devam edilmelidir. Yüzde 10 - 20 oranında enfeksiyon vücutta kalır. Bu durumda servikal kanser veya kanser öncülü hastalık oluşturur. Ancak bu tarz kanserle ilişkili durumun ortaya çıkma süresi yaklaşık 15-20 yıl gibidir. Bu nedenle tarama programları gelişen kanser veya öncüllerini belirlemede önemli ve çok değerlidir” dedi.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yaşlanma cinsel isteği ortadan kaldırır mı? Cinsellikle ilgili doğru bilinen 10 yanlış