Gerçek gümüş takı nasıl anlaşılır?

Gümüş takılar, model çeşitliliği sayesinde herkesin sevdiği aksesuarlar haline geldi. Genel olarak 925 ayardan yapılan gümüş takıların gerçek olup olmadığını anlamak için bazı yollar var. İşte gerçek gümüş takıyı anlamanın yolları...

24 Kasım 2021, Çarşamba 14:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
ÜZERİNDEKİ DAMGAYA BAKIN

ÜZERİNDEKİ DAMGAYA BAKIN

Gerçek gümüş takılar 925 ayar olur. Yani alaşımın içinde yüzde 92.5 oranında gümüş var demektir. Bu nedenle gümüşlerin üzerinde 925 damgası bulunur.

900 ayar ve 800 ayar şeklinde üretilen gümüş takılar da vardır. Bu da takıların içindeki saf gümüş oranının sırasıyla %90 ve %80 olduğu anlamına gelir. Takılarınızın üzerindeki damgaya bakarak bunu anlayabilirsiniz.

GERÇEK GÜMÜŞ KARARIR MI?

GERÇEK GÜMÜŞ KARARIR MI?

Gümüşler hakkında en merak edilen sorulardan biri 'Gerçek gümüş kararır mı?' sorusudur. Gerçek gümüşler, içeriğindeki gümüş nedeniyle kararma gösterebilir. Bu kararmayı önlemenin yolu ise gümüşlerinizi hava almayan kutularda saklamanızdır.

Gümüşlerinizi açık renkli bezle sildiğinizde bezde iz bırakıyorsa, bu da gerçek gümüş olduğunun işaretidir.

MIKNATIS TESTİ

MIKNATIS TESTİ

Mıknatıs testiyle de gümüşlerinizin gerçek olup olmadığını anlayabilirsiniz. Gümüş, yapısı nedeniyle mıknatısla tepkimeye girmez. Üzerine mıknatıs yaklaştırdığınızda onu çekmeyecektir. Eğer mıknatıs çekiyorsa, o zaman gerçek değildir.

GÜMÜŞ ZOR KIRILIR

GÜMÜŞ ZOR KIRILIR

Gümüş, esnek bir madde olduğu için gerçek gümüşün kırılması zordur. Kırıldığında da tamiri kolayca yapılabilir. Sahte gümüş takılar ise belli bir basınç altında kolayca kırılabilir ve tekrar kullanılamaz.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yuvarlak yüze hangi saç kesimi modelleri gider? Yuvarlak yüze hangi saçlar yakışır?