Gereksiz antibiyotik kemik iliği gelişimini engelliyor

Hekime danışmadan çocuklara verilen gereksiz antibiyotik, kemik iliği gelişimini engelleyerek birçok hastalığa davetiye çıkarıyor

12 Aralık 2016, Pazartesi 13:09
A A
Özellikle kış aylarında sık sık hastalanan çocuklara ateş düşürücü olduğu düşüncesiyle antibiyotik verildiğini belirten Prof.Dr. Narlı, hekimlerin bile hastaya antibiyotik verirken iki kez düşündüğünü belirterek şöyle konuştu:

BİRÇOK HASTALIĞI TETİKLİYOR

"Her enfeksiyona antibiyotik gerekmez. Aileler, verilen tavsiyeye göre ilaç kullanmalı. Çocukların vücudu gereksiz antibiyotiği kolay atamaz. Bu nedenle herkesin çocuklara antibiyotik verirken iki kez düşünmesi gerek. Kullanılan antibiyotik bir hekim tarafından tavsiye edilmemişse gereksiz alınan ilaç, çocuklarda kemik iliği gelişimini engelleyebilir. Böbrek yetmezliğine ve karaciğerde sorunlara neden olabilir. Bu tip sorunlarda yine başka hastalıkları tetikleyebilir. Bu yüzden aileler doktorun tavsiyesine göre ilaç kullanmalı."

Murat KİBRİTOĞLU/ADANA


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.