Geri adım yok

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, “Gazze'deki insani trajedi sürerken, askeri görüntü veremeyiz” dedi. Davutoğlu dizi kriziyle ilgili ise “Dizilere ayıracak vaktim yok” diye konuştu

17 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
A A

ÖNCE GAZZE’DE BARIŞ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye ile İsrail arasında Anadolu Kartalı tatbikatıyla başlayan ve TRT’deki ‘Ayrılık’ adlı diziyle doruğa tırmanan gerilimin dinmesi için Gazze şartı getirdi. Davutoğlu “Gazze’de çocukların ölmemesini ve barışın hakim olmasını istemek İsrail karşıtlığı değil insani bir durum. Barış istikametine dönmesi durumunda İsrail ile ilişkiler kaldığı yerden devam eder” dedi.

‘DANIŞMANLIK YAPMADIK’

Türkiye’nin barışçıl her adımı destekleyeceğini belirten Davutoğlu, “Gazze’deki insani trajedi sürerken, bizim askeri bir görüntü vermemizi kimse bekleyemez” diye konuştu. Davutoğlu, TRT’deki ‘Ayrılık’ dizisi ile ilgili ise şunları söyledi: “TRT özerk bir kuruluş. Diziyi yapanlar da özel bir şirket. Dışişleri Bakanlığı’nın TV dizilerine danışmanlık yapmak gibi bir durumu yok. Bu yoğunluk içinde her şeyle ilgilenmek zorundayım, TV dizileri dışında. Bosna Hersek’ten Irak’a, Kafkaslara kadar Türkiye’nin gündemi yoğun. Bu tarz şeylere ayıracak vaktimizin sınırı var.” 

'REYTİNGİ PATLAYACAK'

TRT’den sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İsrail ile krize neden olan ‘Ayrılık’ dizisinin aşk dizisi olduğunu, kesinlikle İsrail ve Yahudi karşıtlığı içermediğini savundu. Arınç, “TRT özerk bir kuruluş. Dizileri yaptırır, reyting aldığı müddetçe yayınlar. Bu dizinin ilk bölümünü birçok kişi izlemedi. Ama bundan sonra reyting patlaması olacak” dedi. Ayrılık, ilk bölümünün yayınlandığı salı günü 0.8 reyting ve 2.1 izlenme payıyla 97’nci sırada yer almıştı.

'DIŞİŞLERİ'NİN ONAYI ŞART'

Emekli Büyükelçi ve eski Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, TRT’nin TRT Kanunu’nun 24’üncü maddesine göre dış ilişkilerle ilgili yayınlarda Dışişleri Bakanlığı’nın görüşünü alması gerektiğini hatırlatarak, ‘Ayrılık’ dizisi hakkında da resmi onay alınmış olması gerektiğini söyledi. TRT Kanunu’nun 24’üncü maddesinde, “Devletin dış ilişkileri ile ilgili yayınlarda uygulanacak esaslar, Dışişleri Bakanlığı’nca tespit edilerek TRT’ye bildirilir. Dış ilişkiler ile ilgili yorumlarda kaynak belirtilip belirtilmeyeceği hususunda Dışişleri Bakanlığı’nın görüşü göz önünde tutulur” deniliyor.

GÜL DE 24'Ü ŞİKAYET ETMİŞTİ

Ayrılık dizisinin Türkiye ile İsrail arasında neden olduğu krizin bir benzeri 2005’te Türkiye ile Amerika arasında Fox TV’nin ünlü dizisi “24” nedeniyle yaşanmıştı. 24’te terörist bir çift ‘Türk’ olarak gösterilmişti. Dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’a diziyi şikayet etmişti. Rice’ın yanıtı ise “Bu filmlerin çoğu Hollywood yapımı. Hollywood’un üzerinde etkimiz yok. Olsaydı Michael Moore’un Fahrenheit 9/11 filmini engellerdik” olmuştu.

İKİNCİ NOTA ANKARA’DA

İsrail, TRT’de yayınlanan ‘Ayrılık’ dizisiyle ilgili ilk resmi tepkisini, Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçiliği Maslahatgüzarı’nı Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak göstermişti. Dün de İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy, Türk Dışişleri Bakanlığı’na giderek ülkesinin tepkisini iletti. Levy, “İsrail halkı ve askerlerini şeytani bir biçimde gösteren TRT-1’deki dizi nedeniyle hükümetimin ve halkımızın duyduğu hayal kırıklığı ve endişeyi ifade ettim” dedi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da ‘Ayrılık’ adlı diziyi ‘kışkırtıcı’ olarak nitelendirdi. Netanyahu, ‘Anadolu Kartalı’ tatbikatıyla başlayan ve diziyle doruğa çıkan iki ülke arasındaki kriz ile ilgili olarak “Bu Türk diplomasisinin aldığı yön konusunda soru işaretleri yaratıyor. Umuyoruz ki bu doğrultu fanatikleri güçlendirmez” diye konuştu.

TÜRKİYE'YE TURİST ŞANTAJI

İsrail’de yayınlanan Jerusalem Post gazetesinin İsrailli tur şirketleriyle görüşerek yaptığı haberde, “Artık hiçbir İsrailli Türkiye’ye uçmak istemiyor” başlığı kullanıldı. Gazeteye konuşan Zion Tur yöneticisi Mark Feldman, “Türkiye’ye hiçbir uçak bileti satamıyorum. Kimse oraya gitmek istemiyor. Bu boykotun ve öfkenin sonbahar ve kış boyunca devam edeceğini tahmin ediyorum” dedi. Jerusalem Post, Başbakan Erdoğan’ın geçen şubatta İsrail’in Gazze operasyonlarını sert şekilde eleştirmesinin ardıdan iki ülke arasında turizmde yüzde 47’lik bir gerileme yaşandığını belirtti.

'ATATÜRK MEZARINDA TERS DÖNÜYORDUR'

 

 

İsrail’de yayınlanan Haaretz gazetesi dünkü başyazısında Türkiye ile ilgili sert ifadeler kullandı. Yoel Marcus imzalı başyazıda şöyle denildi: “Türkiye’nin tatbikatı iptal etmesi kendi stratejik çıkarlarına aykırı. Erdoğan ülkesinin güvenlik çıkarlarına bizimkinden daha çok zarar veriyor. Bu durum Türkiye’yi Avrupa Birliği’den çok şer eksenine yaklaştırıyor. Atatürk bu durumu görse mezarında ters dönerdi. Bu durum muhtemelen İsrail ile ilişkilere yeteri kadar önem vermeyen Amerika Başkanı Obama’nın iktidara gelmesinin bir sonucu.”

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.