Gerilim tırmanıyor: Çin, Apple'ı casuslukla suçluyor

Çin Dışişleri Bakanlığı, Apple'ın 10 yılı aşkın süredir sıradan kullanıcıları ve ülke liderlerini casus yazılımla izlediğini söyledi. Bakanlık sözcüsü Hua Chunying, Apple ve bir diğer ABD menşeli firma Cisco'yu elektronik cihazlar aracılığıyla bilgi toplamakla itham etti.

17 Eylül 2019, Salı 13:32 Son Güncelleme:
A A

Apple ve Huawei arasındaki anlaşmazlık siyasi ilişkilere de yansıyor. ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, anlaşmazlıkları çözmek üzere görüşmeler yapsa da karşılıklı suçlamalar ve yaptırımlar devam ediyor.

Daha önce Washington yönetimi, Huawei'nin, kullanıcılarını casus yazılımla takip ederek Pekin için casusluk yaptığını iddia etmişti. Çin'den defalarca yalanlama gelse de Trump, Huawei ve yan kuruluşlarına teknolojik ambargo koymuş ve Huawei ürünleri kullanan müttefiklerini istihbarat paylaşımından men edebileceklerini açıklamıştı. Böylece Huawei'nin Android işletim sistemi kullanması Google tarafından engellenmişti. Aralık ayında ise Huawei yöneticilerinden Meng Wanzhou ise ABD'de bir havaalanında tutuklanmıştı.

Şimdi de Pekin Dışişleri Bakanlığı'nın sözcüsü Chunying, Apple ve Cisco'ya casusluk suçlamasında bulundu. Sözcü, Apple'ı bütün ürünlerine casus yazılım yüklemekle; Cisco'yu ise ürünlerden gizlice veri toplamakla itham etti. Kendilerine yapılan suçlamalar içinse Washington tarafından hiçbir delil sunulamadığını ve iddiaların asılsız olduğunu söyledi.

Hua Chunying, "Amerikan halkı ABD istihbaratı önünde telefon görüşmeleri, iletişim bilgileri, belgeleri ve ses kayıtları da dahil olmak üzere hiçbir kişisel mahremiyete sahip değil. 10 yıldan fazla süredir en yakın müttefikleri de dahil olmak üzere 35 ülkenin liderlerinin telefon görüşmelerini izliyorlar." dedi.

Huawei, süper hızlı 5G cihazları üretme konusunda dünya lideri olarak görülüyor. Ayrıca şirket, geçen yıl Apple'ı geçip Samsung'un arkasından dünyanın ikinci en büyük akıllı telefon üreticisi olmuştu.

Sıradaki haber yükleniyor...