Gezginler için seyahat tutkusunu taze tutacak ev aktiviteleri

Sağlığımız için herkesin evde kalması gereken bu günlerde, keşfetme aşkıyla yanıp tutuşan gezginler açısından seyahat tutkusunu taze tutmak pek bir önemli. Gerçi beklemekle eskiyecek bir tutku da değil bu ama işte. #öncetürkiyeyikeşfet diyerek seyahat tutkularını herkese aşılamayı hedef edinmiş Neredekal.com editörleri ise bu hafta, gezginlere ilaç gibi gelecek 7 ev aktivitesi önerisiyle geldi. Hazırsanız başlıyor!

31 Mart 2021, Çarşamba 09:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1 – Seyahatlerinizi kağıda dökün

1 – Seyahatlerinizi kağıda dökün

Ne demişler, söz uçar yazı kalır! Bol bol vaktimizin olduğu şu zamanlarda kağıdı kalemi alıp eski anılarınızı yad etmenin tam zamanı. Gezdiğiniz yerleri kendi deneyimlerinizle bir gezi günlüğüne yazmak hem daha sonraki gezileriniz için hem de dönüp dönüp bakmak için faydalı olabilir. Bayağı yol aşındırmış bir gezginseniz belki bir kitap bile çıkar buradan kim bilir! 

2 – Fotoğraf albümleri oluşturun

2 – Fotoğraf albümleri oluşturun

Biz gezginler seyahat ederken çiçekten böceğe her şeyi karelediğimiz için malumunuz epey bir fotoğraf birikiyor. Tabii teknoloji sağ olsun artık çektiklerimizin konumu, saati gibi detaylar arşivleniyor ama şöyle galeriye bir göz atarken “Mardin Evleri” gibi bir albüm ismi görmek de fena olmazdı sanki. Hatta belki bu fotoğrafları bastırıp gezi günlüğünüzü de şenlendirebilirsiniz. 

3 – Müzeleri bir de ev konforunda gezin

3 – Müzeleri bir de ev konforunda gezin

Pandemi ile birlikte dünya genelinde pek çok müze, eserlerini çevrim içi ortamlara taşıdı. Sanal gerçeklik teknolojileriyle de desteklenen müze salonlarını evinizden bir tık ile 7/24 gezmek kültürel birikiminize oldukça katkı sağlayacak. Hem de içinden en çok etkilendiklerinizi listeleyebilir, gelecek planlarınız için ilham alabilirsiniz. 

4 – Hayal kurmak serbest, en büyük yol arkadaşınız da kitaplar ve filmler!

4 – Hayal kurmak serbest, en büyük yol arkadaşınız da kitaplar ve filmler!

Madem gezemiyoruz gelin o zaman hep birlikte hayal kuralım. Geziler üzerine yazılmış kitaplar okuyalım, çekilmiş filmler izleyelim ve pembe bulutlar üstünde dünyayı gezelim! Fena mı olur, mutlaka okumalıyım / izlemeliyim dediğiniz eserlerle dolu listeyi de biraz eksiltmiş olursunuz. Üstelik yeni gezi rotaları için de fikir çıkar. 

5 – Bırakın renkler tuvalde karışsın

5 – Bırakın renkler tuvalde karışsın

Bugüne kadar hep gezdiniz, belki de o dağ sizin bu göl bizim yüzlerce fotoğraf çektiniz. Peki ya hiç o mest olduğunuz manzaranın resmini çizmeyi denediniz mi? Cevabınız hayır ise hiç vakit kaybetmeden bir hobi mağazasına alalım sizi. Malzemeler de tamamsa açalım çektiğimiz manzaraları ve başlayalım tuvale aktarmaya. Tabii sempatik ressam Bob Ross anısına küçük mutlu ağaçları da unutmamak gerek! 

6 – Farklı kültürlerin mutfaklarını evinize taşıyın

6 – Farklı kültürlerin mutfaklarını evinize taşıyın

Pek çok farklı kültüre ev sahipliği yapmış bu topraklarda tahmin edersiniz ki mutfak kültürü de bir o kadar farklı ve geniş. Önceleri yerel aşçıların mutfak sırlarına ulaşmak zor olsa da internet sayesinde artık istediğimiz her tarifi genellikle birebir bulabiliyoruz. Tadı damağınızda kalan yerel yemekleri evinizde denemek ise hem ruhunuza küçük bir terapi hem de midenize bir ziyafet demek. 

7 – Gezerek atamadığınız enerjinin acısını sporla çıkarın

7 – Gezerek atamadığınız enerjinin acısını sporla çıkarın

Geldik sonuncu ve en önemli aktiviteye; sporla bedeniniz de zihniniz de mutlu olsun. Düzenli yapılan egzersizlerin mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin salınımını arttırdığı bilimsel bir gerçek. Spor yapmanın mutluluk vermek gibi onlarca faydasının yanında ise şöyle bir gerçek var ki ilerde çıkacağınız uzun gezi rotalarında formdan düşmemeniz için çok etkili. Sonuçta dağ tepe gezerken nefes nefese kalmayı kimse istemez.  

Kaynak: https://neredekal.com/

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kış turizminin gözdesi: Ilgaz beyaz örtüsüyle de büyülüyor