Gezi eyleminde gözaltına alınan 63 gence işkence görüntüleri ortaya çıktı

Gezi eyleminde gözaltına alınan 63 gence işkence görüntüleri ortaya çıktı

Gezi eylemlerinin yıldönümünde geçen yıl İzmir'deki protestolara katıldıkları gerekçesiyle yargılanan 63 kişinin, gözaltına alındıkları sırada Kantar Polis Karakolu'nda işkence gördükleri ortaya çıktı

11 Aralık 2015, Cuma 15:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İzmir'de gezi olaylarının yıldönümüne katıldıkları için yargılanan 63 kişinin, gözaltına alındığı polis karakolundaki dayak görüntüleri, dava dosyasına polis tarafından konuldu. Görüntülerde, gözaltına alınan kişilerin, yerlere yatırıldığı, resmi giyimli ve sivil polislerin da onları tartaklayıp, tekmelemeleri yeraladı. Avukat Dinçer Çalım, mukavemetten işlem yapan polisin, mahkemeye gönderdiği görüntülerle kendisini ihbar ettiğini söyledi.

Geçen yıl Haziran ayında, gezi olaylarının yıldönümü protestolarına katıldıkları için gözaltına alınan 63 kişi için, İzmir 40’ıncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde, ’kolluk gücüne mukavemet, gösteri yürüyüşleri yasasına muhalefet, mala zarar verme’ suçlamalarıyla dava açıldı. Dava dosyasına polisin gönderdiği görüntüler ise, gözaltılardan sonra Kantar Polis Karakolu’nda, yaşanan dayak olaylarını, gözler önüne serdi.

YERE YATIRILIP TARTAKLANDI

Karakolun güvenlik kamerasına yansıyan görüntülere göre, resmi giyimli ve sivil polislerin, gözaltına aldıkları kişileri, elleri arkadan plastik kelepçeli olarak yüzükoyun yere yatırıp balık istifi dizdikleri, bu sırada da, tekme attıkları, copla vurdukları, bazılarının da, kafasından tutup, betona vurdukları yer aldı. Bu sırada, polislerin güvenlik kamerasınca kaydedilmelerine ise aldırış etmedikleri gözlendi.

POLİS KENDİSİNİ İHBAR ETTİ

Davayı takip eden Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukatlardan Dinçer Çalım, görüntüleri polisin delil olarak dava dosyasına koyluğunu söyledi.

Dinçer Çalım, "Biz karakolda işkence olduğunu o zaman da söylemiştik ama bir işlem yapılmadı. Şimdi ortaya çıkan bu görüntülerle, polis kendisini ihbar etmiş oldu. Artık bu görüntülerden sonra polise mukavemet suçlaması kalmamıştır. Burada işkence vardır" dedi.

DHA


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kobani eylemleri soruşturmasında 20 şüphelinin tutuklanması istendi