Giresun'da HES kodu kararı, Türkiye'de ilk kez uygulanacak

Giresun'da HES kodu kararı, Türkiye'de ilk kez uygulanacak

Giresun'da koronavirüs ile mücadele kapsamında kentte 100 metrekarenin üzerindeki tüm iş yerleri, işletme, fabrika ve benzeri yerlere girişte HES kodu zorunluluğu getirildi.

09 Mart 2021, Salı 10:54 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun, Vali Enver Ünlü başkanlığında toplandığı belirtildi.

İl genelinde 100 metrekare üzerinde bulunan tüm iş yerleri, işletme, fabrika ve benzeri yerlere girişlerde çalışan, müşteri ayrımı yapılmaksızın HES kodu sorgulaması yapılmasına karar verildiği ifade edilen açıklamada, HES kodu yüksek riskli ve riskli olan kişilerin kolluk kuvvetlerine bildirileceği aktarıldı.

Açıklamada, kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince para cezası verileceğine işaret edildi. Aykırılık durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç tekil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verildiği kaydedildi.NORMALLEŞME KARARI DEĞİŞTİ

Koronavirüs (Kovid-19) risk haritasına göre çok yüksek riskli kategoride bulunan Aksaray'da da kontrollü normalleşme döneminde ilk kez alınan bir kararla önlem olarak pazar günleri bakkal ve manavlar da kapatıldı. Tam kapanmanın uygulandığı kentte sadece süt üreticileri, sütlerin günlük toplanması gerektiği için seyreltilmiş şekilde çıkabiliyor. 

Aksaray'da ayrıca yoğunluğun ve bulaşın azaltılması amacıyla market ve benzeri iş yerlerinde indirim kampanyalarının yapılmaması kararı alındı.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: İSKİ duyurdu! İstanbul'da 17 saatlik su kesintisi yapılacak