Giysiden küf nasıl çıkarılır?

Nemli yerlerde saklanan kıyafetler zamanla küflenmeye başlar ve leke tutar. Bazı kıyafetlerde renksiz leke şeklinde kendini gösteren giysi küfü, diğer kıyafetlerde ise renkli bir şekilde gözükebilir. Peki, giysiden küf nasıl çıkarılır? Giysi küfünden kurtulmanın yolları...

01 Kasım 2021, Pazartesi 16:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Tam kurutulmadan dolaba kadırılmış kıyafetlerde ya da nemli yerlerde giysi küfü görmek an meselesidir. Peki, giysiden küf nasıl çıkarılır? Giysi küfünden kurtulmanın yolları...

GİYSİDEN KÜF NASIL ÇIKARILIR?


DİŞ FIRÇASIYLA FIRÇALAMA

DİŞ FIRÇASIYLA FIRÇALAMA

Balkon veya cam kenarına geçin. Eski bir diş fırçası alıp küflü bölgeyi iyice fırçalayın. Fırçaladıkça küf oluşumu giderilecektir. Fırçaladığınız fırçayı daha sonra atın. 

Daha sonra giysiyi iyice havalandırın.


LEKE ÇIKARTICI

LEKE ÇIKARTICI

Küfü fırçalanmış giysiyi iyice havalandırdıktan sonra küfün oluştuğu yere bol miktarda leke çıkartıcı sıkın. Leke çıkartıcının küflü bölgeye işlemesi için zamana ihtiyacı var. Bu nedenle en az 30 dakika bekletin. 


YÜKSEK DERECEDE YIKA

YÜKSEK DERECEDE YIKA

30 dakika bekletilen giysiyi çamaşır makinesinin yüksek dereceli programında tek başına yıkayın. Diğer giysilere küf bulaşmasına izin vermeyin.


SİRKE EKLE

SİRKE EKLE

Çamaşır makinesinde yıkadığınız küflenmiş kıyafete yıkanırken beyaz sirke ekleyin. Bir su bardağının 3/4 kadar eklemeniz yeterli olacaktır.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ev bitkilerinin sevmediği 6 şey