Gizli kürtaj yasağı mı başladı?

Gizli kürtaj yasağı mı başladı?

Kamu hastanelerinde Sosyal Güvence kapsamında 10 haftaya kadar ücretsiz uygulanması gereken “ kürtaj” uygulaması hiç yasal dayanak olmaksızın sona mı erdirildi? Türk Jinekolji ve Obstetrik Derneği yazılı açıklama yaptı

11 Mart 2014, Salı 16:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

TJOD Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir POSTA'nın sorularını yanıtladı.

Yapılan yazılı açıklamanın ardından Demir "Sağlık Bakanlığı, her yıl Şubat ayı sonunda bu kodu güncelliyor. Ancak Sağlık Bakanlığı kamuda çalışan doktorlara "Kürtaj yasağı" var diye bir açıklama yapmadı. Bu yüzden bakanlıktan açıklama bekliyoruz." dedi.

İŞTE TÜRK JİNEKOLOJİ VE OBSTETRİK DERNEĞİ'NİN AÇIKLAMASI:

"Kürtaj uygulaması sessiz sedasız kaldırıldı…

Online kayıt sisteminde kürtaj işlemi için kullanılan “ tıbbi tahliye kodu”  kaldırılınca bu konuda yapılan tüm tetkik ve hizmetler otomatik olarak durdurulmuş oldu.

Medula Hastane sistemi olarak bilinen GSS ( Genel Sağlık Sigortası ) ile sağlık tesisleri arasında, hizmetlerin ödemesini gerçekleştirmek için oluşturulmuş sistemde kadın doğum doktorları kürtaj işlemi yapamamaktadır.

Medula sisteminden kürtaj için gerekli “ tıbbi tahliye ”  bölümünün silinmesi ile “Yasal olarak belirlenmiş 10 haftalık sürede kürtaj talep edenlere “  hizmet verilememektedir.

Bu durum kişi hak ve özgürlüklerini ihlal ettiği gibi hekimin hasta sağlığı ile ilgili çok önemli bir konuda elini kolunu bağlamakta ve mesleki sorumluluğunu yerine getirmesini engellemektedir.

Öte yandan “ spiral ” olarak da adlandırılan ve kamu hastanelerinde kadınlara ücretsiz olarak uygulanması gereken rahim içi araçlar ( RİA)  da doktorlar tarafından yazıldığı halde hastaneler fatura edemediği için ancak ücret karşılığı takılabiliyor.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği olarak hiçbir yasal dayanağı olmaksızın hastayı ve hekimi zor durumda ve karşı karşıya bırakan bu keyfi uygulamaların bir an önce düzeltilmesini ve konuyla ilgili olarak kamuoyuna bir açıklama yapılmasını Sağlık Bakanlığı’ndan talep etmekteyiz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."
 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kolon kanseri riskini %50 azaltan beslenme öneriler