Gizli saklı kalmadı!

Gizli kalması gereken bilgiler Google'dan tüm dünyaya dağıldı; koca bir ülkede yer yerinden oynadı!

15 Temmuz 2013, Pazartesi 16:45
A A
Gizli saklı kalmadı!

Japonya'da son zamanlarda Google telaşı yaşanıyor. Nedeni ise gerçekten enteresan... Öyle görünüyor ki bir bakanlığın, Google Group üzerinde bulunan hesabı, "default" ayarlarda bırakıldığı ve hiçbir düzenleme yapılmadığı için, ülkenin an itibarı ile üzerinde çalıştığı bir uluslararası müzakerenin tüm detayları gözler önüne serildi.

Olay patlak verdikten sonra iç soruşturma başlatan Çevre Bakanlığı ortaya çıkan bu sonuç için büyük efor sarf etmekte. Zira anlaşma içerisinde Ocak ayında Cenevre'de gerçekleştirilen Minamata Kongresi'nde ele alınan dünya çapındaki cıva kullanımı limiti masaya yatırılmıştı. Japon Çevre Bakanlığı ise kongre esnasında konuşulan bilgileri, kısa yoldan ilgili makam ve kişilere yollayabilmek için Google Mail grubu oluşturmuş ama hiçbir güvenlik ayarını değiştirmemiş. Aylardır tüm kullanıcıların ulaşımına açık olan bilgilerse, sadece birkaç gün önce, durum fark edilince kaldırıldı.

"Bu tarz bilgilerin, denetimimiz olmadan, tüm dünyaya açık şekilde yayılması konusunda endişeliyiz ve olayın ne şekilde cereyan ettiğini öğrenmek için uğraşıyoruz" diyen memur Michihiru Oi, bakanlığın Google üzerinden grup kurma ve dosya paylaşma için kendisine özel bir sistemi bulunduğunu, fakat bu sistemin Japonya dışında kimi zaman düzgün çalışmadığını dile getirdi.

Japonya'nın en çok satan gazetelerinden birisi olan Yomiuri Shimbun'un hafta başında yer verdiği bir habere göreyse, günümüzde Japonya'da bulunan en az 6.000 özel bilgi ve iletişim bilgisi halka açık şekilde internet üzerinde dolaşıyor. Gazete sadece bu tarz bilgilerin değil, liselerin, sağlık kuruluşlarının ve hatta politik partilerin bile Google Group üzerinde bulunan bilgilerinin herkes tarafından görülebildiğini iddia ediyor.

Haberin patlak vermesinin ardından, Japonya Çevre Bakanı Nobuteru Ishihara hiç vakit kaybetmeden olayın araştırılması için bir ekip kurdu.

Resimlerle: Skandal Facebook sayfaları!

Kaynak: CHIP Online

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.