Gladyatör horozlar bulundu

Denizli'de kent merkezine 5 kilometre uzaklıkta bulunan Laodikya antik kentinde devam eden kazı çalışmalarında, iki Denizli horozunun dövüştüğü kabartma bulundu

16 Mayıs 2013, Perşembe 16:40
A A
Gladyatör horozlar bulundu

Laodikya’da yılın 12 ayı kazı ve restorasyon çalışmaları devam ediyor. 2005 yılında antik kentte yapılan kazı çalışmalarında, öten Denizli Horozu kabartması bulunmuş, Denizli horozunun geçmişinin antik çağa kadar dayandığı ortaya çıkmıştı.

Kazı ekibi, Laodikya’da Kuzey Kutsal Agorası’nın batı giriş kapısındaki sütunlu galeride mermer blokların konsolları arasında kavga eden iki gladyatör Denizli horozunu buldu.

1900 YILLIK HOROZ KABARTMALARI

Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, Denizli horozunun bölgede antik çağda da sevildiğinin ortaya çıktığını söyledi. Prof. Dr. Şimşek, "2005 yılında öten Denizli horozu kabartması bulmuştuk, şimdi gladyatör horozları bulduk. Zaten Denizli horozu öten ve kavgacı olmak üzere iki cinse ayrılır. Kazanan horozun alt bölümünde palmiye yaprağı kabartması var. O dönemde kavgayı kazanan gladyatörlere de gücün simgesi olan palmiye yaprağı verilip, ödüllendirildi. Kavga eden horoz kabartmaları 1900 yıllık. bu buluş kazı ekibine büyük moral verdi" diye konuştu.

Prof. Dr. Celal Şimşek, kazı çalışmalarında leylek, tatlı su balığı, boğa, domuz, aslan ve yunus gibi hayvanların mermer bloklar üzerindeki kabartmalarının da bulunduğunu dile getirdi.

Prof. Dr. Şimşek, "O dönemin sanatçıları sevdikleri ve değer verdikleri hayvanların kabartmasını yapıyormuş. Denizli horozu da o dönemin en çok sevilen ve saygı duyulan hayvanları arasında yer alıyor. Denizli horozu ırkını, bugünlere kadar korumayı başarmış" dedi.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 'Taciz' festivali