Göbek katlanması ve çözüm yolları

İnsanların, özellikle otururken karınlarının etrafında göbeklerinin kat kat olması nadir değildir ve bu durum estetik açıdan birçok kişiyi rahatsız eder. Sadece bir bölgeden yağ kaybetmek mümkün olmasa da, göbekteki katlanmalarını azaltmak ve daha az fark edilir hale getirmek için yapabileceğiniz şeyler var.

20 Temmuz 2021, Salı 10:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Göbek çevresindeki yağlar özellikle oturulduğunda kat kat ve rahatsız edici bir durum oluşturur bir de üzerine orada yavaş yavaş derinleşen bir çizgi görmeye başlarsınız. Bu birçok kişi için oldukça rahatsız edici bir durumdur. Göbek yağları bu estetik olmayan görüntünün tek nedeni değil elbette...

Göbek çevresinde ki katlanmalar zayıf insanlarda da görülür. Omurga eğriliği ve göbek çevresinde sıkışan aşırı yağlar bu durumun nedenidir.

Göbek katlanmaları neden olur?

Göbek katlanmaları neden olur?

Zayıf bir vücuda sahip olabilirsiniz ya da kilo vermek için düzgün bir diyet programı yürütüyor olabilirsiniz ancak bir sandalyeye oturduğunuzda kıvrılan göbeğinizi görerek hayal kırıklığına uğramak sinir bozucu olur. 

Ayağa kalktığınızda, gövdeniz uzar. Orta bölgenizdeki fazla deri ve et yayılır. Oturduğunuzda, gövdeniz kısalır. Deri ve et şimdi daha küçük bir alana sıkıştırılmıştır. Sonuç, birkaç etli kıvrım geliştirmenizdir ve bu konu da doğru mücadele vermediğiniz takdirde o katmanlar gün geçtikçe derinleşir

Göbekte oluşan katlanmaların nedenleri:

Göbekte oluşan katlanmaların nedenleri:

Bazı insanların göbek bölgesindeki katlanmalar diğerlerinden çok daha fazladır. Bunun bir kaç nedeni vardır:

  • Vücut yağı oranı : Vücut yağ yüzdeniz daha yüksekse, bu fazla yağın büyük bir kısmı muhtemelen göbek bölgenizde toplanıyordur ve bu da otururken ve hatta ayakta dururken göbek katlanmalarına neden olur.
  • Genetik : Araştırmalar, karın bölgesinde fazla yağın depolanmasının %60'a kadar genetik olduğunu bulmuştur.
  • Kötü duruş : Dik durmayan bir gövde göbek katmanlarının ortaya çıkmasına neden olur.  Öne eğik, kambur bir duruş hem daha büyük hem de daha belirgin ve derin katlara neden olur.


Göbek yağlarının sağlık için riskleri

Göbek yağlarının sağlık için riskleri

Organlarınızı korumak için biraz göbek yağı gereklidir ancak fazlası oldukça sağlıksızdır

Yağların göbek çevresinde aşırı derecede toplanması abdominal obezite ya da viseral obezite olarak da adlandırılır ve birçok önemli sağlık riski taşır. Bel bölgesinde aşırı yağ taşıyan kişiler, aşağıdakiler için daha yüksek risk altındadır:

  • Glükoz intoleransı
  • Kalp hastalığı
  • Yüksek tansiyon
  • Yüksek kolestorol
  • İnsülin direnci

Göbek katlanmalarından nasıl kurtulunur?

Göbek katlanmalarından nasıl kurtulunur?

Göbek katlanmanızı azaltmak için zayıflamaya karar verirseniz, yapabileceğiniz birkaç şey var.


KALORİ KONTROLLÜ DİYET

KALORİ KONTROLLÜ DİYET

Kilo kaybı için tutarlı, kalori kontrollü, dengeli bir diyet , bel bölgenizdeki yağları azaltmanın akıllı bir yoludur.  Önemli ölçüde zayıflar ve ideal kilonuza inerseniz, üst ve alt mide yağınızda olumlu değişiklikler göreceksiniz.

KARDİO EGZERSİZİ

KARDİO EGZERSİZİ

Zayıflamak için bir kardiyo egzersiz programı da başlatabilirsiniz. Durumunuza ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçmenize olanak tanıyan tüm fitness seviyelerine uygun kardiyo egzersizleri vardır.

Kardio hem kalbinizi güçlendirir hem de yağ oranınızın azalmasına neden olur.


KUVVET ANTRENMANI

KUVVET ANTRENMANI

Ne kadar çok kasınız varsa, vücudunuz o kadar çok kalori yakar; dinlenirken bile! Karın bölgesine hitap eden yüksek yoğunluklu bir antrenman yapmaya başlarsanız, kısa süre içinde farkı görürsünüz, yeter ki karar verin


ESNEME VE GERME HAREKETİ

ESNEME VE GERME HAREKETİ

Esneme ve germe, göbek çevresindeki yağlara ve göbek katlanmalarına yardımcı olacaktır. Tüm vücut esnemeleri normal fitness rutininizin bir parçası haline getirin.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yazın kilo verdiren en iyi 30 besin