Göbek kordonunun geç kesilmesi için 6 neden (Göbek kordonu hemen kesilmeli mi?)

Hayattaki en mucizevi olaylardan biri de doğumdur. Anne babalar zor bir sürecin ardından bebeklerini kollarına aldıklarında sadece sağlıklı olmasını düşünürler ve bunun için ne gerekiyorsa yaparlar. Peki bebeğinizin göbek kordonunun biraz daha geç kesilmesinin birçok faydası olduğunu biliyor muydunuz? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç.Dr. Kudret Erkenekli, göbek kordonunun geç kesilmesinin yararları hakkında bilgi verdi

25 Mart 2019, Pazartesi 11:59 Son Güncelleme:
A A
KORDONU KESMEK İÇİN EN AZ 30 SANİYE!

KORDONU KESMEK İÇİN EN AZ 30 SANİYE!

Bebekler doğduktan sonra plasenta ve göbek kordonu büzüşmeye başlayarak yenidoğana kan pompalar. Kan basıncı dengelendiğinde kordondaki atımlar durur ve bebeğe kan aktarımı sona erer. Doğadaki hayvan doğumlarında doğal olarak kordondaki tüm kan yavruya geçer. İnsanlarda özellikle hastanede doğum artışıyla birlikte erken kordon kesilmesi ise sık yapılıyor. Peki kordon kesilmesi için en doğru zaman nedir?


Doğum anından hemen sonra annesinin kucağına verilen bebeğin göbek kordonu atışı, birkaç dakika beklenildiğinde kendiliğinden sona erer. Kordondaki atış bittikten sonra penslenip kesildiğinde yani yaklaşık 30 saniye ile 5 dakika arasında beklenmesiyle kordondaki tüm kan bebeğe geçer. Bunun bebeğe birçok faydası bulunur.


İşte o faydalar...

1-Göbek kordonunun geç kesilmesi, kan hacmini ve hemoglobin konsantrasyonunu artırır. Özellikle demir eksikliği anemisini önemli oranda azalttığı, böylece anemiye bağlı yan etkilerden bebeği koruduğu da biliniyor.

2-Bebeğin doğumla birlikte akciğerine gelen fazla kan sayesinde dünyaya adaptasyonu kolaylaşır.

3-Erken doğumlarda kordonu kesmenin 30 saniye geciktirilmesi bile özellikle prematüre bebeklerde organ hasarını azaltır.

4-Zamanından önce doğan bebeklerde kalp karıncığı içindeki kanama olasılığını ve kan nakli gereksinimini azaltır.

5-Bağışıklık, sinir, kardiyovasküler ve solunum sistemlerinin gelişmesinde önemli rol oynayan kök hücrelerin artışında etkilidir. Kök hücre yoğunluğu hayatın hiçbir anında fetüs kanında olduğu kadar fazla değildir.

6-Çocuğun ileride demir depolarının dolu olmasına fayda sağlar. Aynı zamanda çocuğun nörogelişimi de kordonun geç kesilmesiyle olumlu yönde etkilenir.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Açıklanamayan kısırlık gebeliğe engel değil