Göbek yağlarını eriten mucize iksir amla (hint bektaşi üzümü) suyu

Amla ya da bilinen diğer adıyla Hint bektaşi üzümü, sağlığa olan faydalarıyla gündemde. Zayıflamadan kanserle mücadeleye, organların düzenli çalışmasından genç görünmeye kadar birçok konuda bizlere yardımcı olabilecek amla, adeta mucizevi bir meyve. Amla meyvesinin suyu, düzenli olarak tüketildiği zaman kilo vermeye yardımcı oluyor. İşte amla suyunun zayıflamaya olan etkisi ve amla meyvesinin faydaları... / POSTA ÖZEL

05 Ağustos 2021, Perşembe 10:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hint bektaşi üzümü olarak da bilinen amla meyvesinin sağlığa birçok faydası var. 2011 yılında yayınlanan bir araştırma, amlanın Hint geleneksel tıbbında önemli bir yeri olduğunu ortaya koyarak, vücuttaki sağlıksız yağların atılmasına yardımcı olduğunu keşfetti.

Amla, su, smoothie yada taze sıkılmış meyve sularının içine eklenerek tüketilebilir ya da meyve suyu formunda veya toz halinde satın alınabilir.

GÖBEK YAĞLARINI ERİTİYOR

GÖBEK YAĞLARINI ERİTİYOR

Healthline'a göre 2017 yılında fareler üzerinde yapılan bir araştırmada, amla özütünün karaciğer yağlanması gözlenen denelerin hastalığını iyileştirdi ve kilo vermelerine yardımcı olarak karın yağlarını azalttı.

Diyabet ve kalp hastalığı gibi durumlarda da ortaya çıkabilen göbek yağları, sağlıklı bir diyetle önlenebilir.

Günlük diyetinize amla suyu eklemeniz, hem yağlanmanın önüne geçerek daha sağlıklı olmanızı sağlayacak hem de kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Amla suyunun sağlığa olan diğer faydaları ise şöyle...

AMLA SUYU KARACİĞER YAĞLANMASINI ÖNLEYEBİLİR

AMLA SUYU KARACİĞER YAĞLANMASINI ÖNLEYEBİLİR

Karaciğer yağlanması, alkol, doymuş yağ ve şeker oranı yüksek bir beslenme düzenine sahip kişilerde görülen en yaygın kronik hastalıktır. 2015 yılında yüksek şekerle beslenen bir grup fare üzerinde yapılan deneylerde, amla suyu verilen deneklerde karaciğer hastalığını önleyen protein üretiminde artış gözlendi.

SİNDİRİM SİSTEMİNİ DÜZENLER

Reflü, ishal, mide ekşimesi ve mide ülseri gibi rahatsızlıklarda, amla suyu sindirimi rahatlatarak bu hastalıkların hafiflemesine yardımcı olabilir.

KALP SAĞLIĞI İÇİN İYİDİR

KALP SAĞLIĞI İÇİN İYİDİR

Yapılan araştırmalar, amla suyunun kardiyovasküler sisteme yardımcı olduğunu ortaya koydu. Amla suyu kan basıncını, kolesterolü ve yağ oranını değiştirebiliyor. Böylece kardiyovasküler hastalıkların oluşmasını büyük oranda engelleyebiliyor.

BÖBREK SAĞLIĞINA İYİ GELİYOR

Yapılan bir dizi araştırma, amla özünün böbrek hastalıklarını önlediğini, böbreklerin çalışmasını desteklediğini ve yaşla birlikte gelişebilecek böbrek hasarını önleyebildiğini ortaya koydu.

AMLA SUYU BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİREBİLİR

AMLA SUYU BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİREBİLİR

Amla suyunun bağışıklığı desteklediğine dair yeterince kanıt olmasa da 2015 yılında yapılan bir araştırma tek bir amla meyvesinin 600 ila 700 mg. C vitamini içerdiğini buldu. Bu da bağışıklığın güçlenmesi için iyi bir takviye olabilir.

SAÇ UZMASINI DESTEKLEYEBİLİR

Amla, saç dökülmesine karşı saçınızı koruyabilir ve saçları uzamaya teşvik edebilir. Yapılan birkaç çalışma, amla meyvesinin saç uzamasını artırmak için saç köklerindeki hücreleri uyardığını ve saç dökülmesine neden olan enzimleri bloke ettiğini ortaya çıkardı.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Fit kalmak isteyenler neden daha çok yoğurt tüketmeli?