Göbekliye müjde!

Aşırı şişman kişilerin zayıflara karşı çok değerli bir avantaja sahip olduğu ortaya çıktı: Göbek

07 Şubat 2010, Pazar 05:00
A A
Göbekliye müjde!

Göbek yağında bulundu

Hücresel Tedavi Derneği Başkanı ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı öğretim üyesi olan Prof. Dr. Osman İlhan, yıllardır birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kök hücreyle ilgili gelişmeleri anlattı:

“Araştırmalar aşırı şişman (obez) kişilerin göbek yağında kök hücre olduğunu ortaya çıkardı. Kök hücre, estetik olarak hoş görülmeyen göbekli kişilere avantaj sağlayacak. Göbek yağında bulunan kök hücreleri kişinin kendisine yönelik kullanabileceğiz.”

Organ nakli de artacak

Prof. Dr. Osman İlhan şöyle devam etti: “Saçı dökük kişilere yönelik uygulanan kök hücre tedavisinde de yüzde 20 oranında başarı sağlandığı biliniyor. Türkiye’de organ nakli bekleyen çok sayıda hasta var. Kök hücre çalışmalarıyla bu nakillerde büyük bir artış yaşanması bekleniyor.”

Kök hücreler vücutta bütün dokuları ve organları oluşturan ana hücrelerdir. Henüz farklılaşmamış olan bu hücreler sınırsız bölünebilme, kendini yenileme, organ ve dokulara dönüşebilme yeteneğine sahip.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.