Göbün Koyu 1 milyon 900 bin liraya kiralandı

Göbün Koyu 1 milyon 900 bin liraya kiralandı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın mesire yeri olarak 29 yıllığına kiralamak üzere ihaleye çıkardığı Muğla Göcek'teki dört koydan biri olan Göbün Koyu'nun da ihalesi tamamlandı. 12 kişinin teklif verdiği ihaleyi yıllık KDV hariç 1 milyon 900 bin liraya Küçük Sarsala Koyu'nun mevcut işletmecisi İlyas Kaba kazandı.

27 Mart 2015, Cuma 14:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Muğla’da ’Göcek Koyları’ olarak bilinen 1.93 hektar ormanlık alana sahip Bedri Rahmi (Taşyaka), 1.04 hektar ormanlık alanda yer alan Akbük, 1.14 hektar ormanlık alanı olan Göbün ve 1.18 hektar ormana sahip Küçük Sarsala koylarını kiralamak için ihale açtı.

İnternetten yapılan duyuruda, ihalede 29 yıllığına kiralacak koylardan Akbük için yılda 110 bin, Bedri Rahmi için 90 bin, Göbün için 120 bin ve küçük Sarsala için 80 bin liradan başlayacağı bildirildi. Söz konusu koylardan Bedri Rahmi ve Akbük’ün ihalesi, Dalaman Orman İşletme Müdürlüğü’nde dün yapıldı. Her iki koyun ihalesini de Dalaman’da kafeterya işleten Hüseyin Gülen kazandı.

12 KİŞİ TEKLİF VERDİ

Göbün ve Küçük Sarsala Koyları için ise bugün ihaleye çıkıldı. Göbün Koyu’nun ihalesine, Akbük ve Bedri Rahmi Koyları’nın ihalesini kazanan Hüseyin Gülen’in de aralarında bulunduğu 12 kişi teklif verdi. En yüksek üç telifi veren Hüseyin Gülen, Küçük Sarsala Koyu’nun mevcut işletmecilerinden İlyas Kaba ve Göbün Koyu’nun mevcut işletmecilerinden İlyas Önder açık artırmaya girdi.

İhalaye yıllık KDV hariç 1 milyon 900 bin liralık teklif veren İlyas Kaba kazandı. Açık arttırmada İlyas Önder 1 milyon 870 bin lira, Hüseyin Gülen ise 1 milyon 890 bin liraya kadar çıktı.

25 yıldır üç ortağıyla birlikte işlettiği Göbün Koyu’nun ihalesini kaybeden İlyas Önder, "İhaleyi kazanan kişiye hayılı olsun. Bu parayı zor çıkartır" dedi.
Öte yandan ihale sırasında 2-3 yıllığına işletmeye verilen koyların şimdi 29 yıllığına kiralanmak istenmesi ve iskele yapılma imkanı olmasına 50 kadar köylü ve çevreci Dalaman Orman İşletme Şefliği önünde toplanıp tepki gösterdi.

Cihan KAYA/DALAMAN (Muğla), (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ev sahipleri iyi kiracısını 10 yıl çıkaramayacak