Göçmenler son anda kurtarıldı

Bodrum'da, Sahil Güvenlik ekipleri, teknesiyle kaybolduğu iddia edilen bir kişiyi aradıkları sırada, Suriye uyruklu 30 kaçağı yakaladı. Kaçaklar, su almaya başlayan ve batmak üzere olan bottan son anda kurtarıldı

21 Nisan 2015, Salı 10:01
A A

Alo 158 Sahil Güvenlik Hattı’nı arayan bir kişi, arkadaşının, Bodrum açıklarında tekneyle açıldığı ve bir daha kendisinden haber alınamadığı ihbarında bulundu. Turgutreis Sahil Güvenlik 11 Nolu Bot ekipleri, Turgutreis Mahallesi’nden çıkarak Bodrum açıklarında arama çalışmasına başladı.

Ekipler, kayıp kişinin Çeşme açıklarında bulunduğu bilgisinin gelmesi üzerine arama çalışmalarını sonlandırdı. Sahil Güvenlik ekipleri bu sırada Gümbet açıklarında durumundan şüphelenilen yaklaşık 9 metrelik lastik bottakilere "dur" ihtarında bulundu.

KOS ADASI'NA GEÇMEYE ÇALIŞIYORLARDI

Uyarılara rağmen kaçmaya devam eden bottakiler, ekiplerce manevra yöntemiyle durduruldu. Botta, Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’na geçmeye çalıştıkları belirtilen Suriye uyruklu biri çocuk 30 kaçak tespit edildi.

Kaçaklar, su almaya başlayan ve batmak üzere olan bottan son anda kurtarılarak Sahil Güvenlik botuna alındı. Suriyeli kaçaklar işlemleri için Bodrum Milta Marina içindeki Sahil Güvenlik Karakolu'na getirildi. İlk incelemelere göre yakalanan kaçakların bazılarının, daha önce de yasa dışı yollardan yurt dışına kaçmaya çalışan ve ekiplerce yakalanan kişiler olduğu belirlendi.

Sahil Güvenlik ekipleri, kaçakların arasındaki bot kaptanını tespit edebilmek için inceleme başlattı.

PEŞ PEŞE GÖÇMEN FACİALARI

Akdeniz ve Ege son günlerde savaşlardan, yoksulluktan kaçıp Avrupa'ya geçme umuduyla yola çıkan yüzlerce göçmene mezar oldu.

 

 

Hafta sonunda yüzlerce göçmeni taşıyan bir tekne Libya açıklarında battı. 700 kişiyi taşıyan tekneden 28 kişi kurtarıldı. Kurtulanlardan biri teknede 950 kişinin olduğunu söyledi.

 Uluslararası Göç Örgütü de pazartesi günü, Roma'daki bürosuna Akdeniz'de uluslararası sularda seyreden üç tekneden imdat çağrısı geldiğini açıkladı. İmdat çağrısı yapan kişi, kendisi dâhil yaklaşık 300 kişiyi taşıyan teknenin battığını, olayda 20 kişinin öldüğünü söyledi.

Rodos açıklarındaysa Suriyeli göçmenleri taşıyan tekne kıyıya yakın kayalıklara çarparak battı. Üç kişinin öldüğü kazada 80 kişi kurtarıldı.

Bu yıl yaklaşık 1500 göçmen Avrupa'ya ulaşma hayaliyle hayatını kaybetti.

AA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.