Göçmenlerden ABD sınırında protesto

İltica başvurularının işleme konulmasının yavaşlatılmasını protesto eden Orta Amerikalı göçmenler, ABD-Meksika sınırına yürüdü

26 Kasım 2018, Pazartesi 01:02
A A
Göçmenlerden ABD sınırında protesto

Meksika'da, Orta Amerika ülkelerinden gelerek ABD sınırındaki Tijuana şehrine ulaşan göçmen konvoyundaki bir grup, iki ülke sınırında protesto yürüyüşü düzenledi.

Geçen hafta kente ulaşan yaklaşık 7 bin göçmenden bir grup, sınır hattına doğru yürüyerek ABD makamlarının, iltica başvurularını işleme koymayı yavaşlatılmasını protesto etti.

POLİS GÖSTERİCİLERE İZİN VERMEDİ

Göçmenler, yürüyüş boyunca ellerinde ABD ve Honduras bayraklarıyla "Biz suçlu değiliz. Biz uluslararası işçileriz." yazılı dövizler taşıdı.

Meksika polisi, izinsiz geçiş ihtimaline karşı göstericilerin sınıra yaklaşmasına izin vermedi.

ABD'li gümrük yetkilileri günde en fazla 100 göçmenin başvurusunu işleme koyduğu için grubun kentte aylarca bekleyebileceği tahmin ediliyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Orta Amerika'dan ABD'ye ulaşmak için yola çıkan yaklaşık 7 bin kişilik göçmen konvoyundan hiç kimsenin, mahkeme emri olmadan ülkeye alınmayacağını belirtmişti.

Trump, "Ülkemize sadece yasal olarak gelenlere izin vereceğiz. Bunun haricinde politikamız 'Yakala ve tutukla' şeklindedir." ifadesini kullanmıştı.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.