Göğüs küçültme ameliyatı kimler için uygun?

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, aşırı büyük göğüslerin kadınlarda yaşam kalitesini azaltabileceğini belirtti. Büyük ve sarkık göğüsler hem fiziksel hem de duygusal birçok rahatsızlığa yol açabilir. Bunların arasında, boyun, omuz ve sırt ağrısı, memelerde ağrı ve sutyen izi sayılabilir. Genç kızlarda çok büyük göğüsler utangaçlık gibi birtakım psikososyal sorunlara yol açabilir. Bazı vakalarda büyüklük tek taraflı olup göğüslerde asimetrik bir görünüme neden olarak utanma duygusunun daha da artmasına neden olabilir.

03 Aralık 2020, Perşembe 15:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Kimler için uygundur?

Kimler için uygundur?

Aşırı büyük göğüsler nedeniyle fiziksel ve psikolojik sorunlar yaşayan kişiler için uygun olabilir. Meme küçültme ameliyatları genellikle memenin gelişimi tamamladıktan sonra yapılır. Psikolojik gelişimi etkileyen bazı istisnai durumlarda meme gelişiminin tamamlanması beklenmeden cerrahi işlem yapılabilir.


Memenin aşırı büyümesi; memenin gelişimine, gebeliğe ve aşırı kilo alımına bağlı olarak çok sık karşılaşılan bir estetik sorundur.

Memenin aşırı büyümesi; memenin gelişimine, gebeliğe ve aşırı kilo alımına bağlı olarak çok sık karşılaşılan bir estetik sorundur.

Ayrıca meme büyüklüğü genellik ile sarkmayla birlikte görülür. Memenin formu güzel ancak aşırı büyükse ve bu durumun aşırı yağlanmadan kaynaklandığı düşünülüyorsa yalnızca liposuction yöntemi ile göğüsler bir ölçüde küçültülebilir. Meme küçültme ameliyatında kullanılacak tekniğe karar verilirken fazla dokunun ne kadar çok olduğu, meme başının aşağıya doğru ne kadar sarkmış olduğu, hastanın yaşı, cildinin esnekliği gibi faktörler göz önüne alınarak karar verilir.


İyileşme süreci hakkında bilinmesi gerekenler

İyileşme süreci hakkında bilinmesi gerekenler

Meme küçültme estetiğinde büyük olan meme dokusu kişinin vücut ölçülerine göre yeniden şekillendirilir. Fazla meme dokusu ve üzerindeki deri çıkartılır. Meme başı olması gereken yere taşınır. Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın meme başı etrafında iz kalır. Ancak bu izler başlangıçta belirgindir, zamanla belli belirsiz hale gelebilir. Operasyon sonrası izlerin derecesi, memenin büyüklüğüne, kullanılan operasyon yöntemine ve nihayet hastanın derisinin iz bırakma özelliğine bağlıdır. Meme başında oluşacak belli belirsiz iz aşağıdaki gibi 3 şekilden biri olur. En sık uygulanan yöntem meme başı etrafında ve meme başının alt kenarının orta kısmından aşağı doğru inen 4.5-5 cm.lik işlemdir.


Ameliyat sonrası süreç genellikle rahat geçmesine rağmen hasta hafif ağrılar hissedebilir. Şişlik, meme ucunda hissizlik, memede morluk olabilir, panik yapmayın geçicidir.

Ameliyat sonrası süreç genellikle rahat geçmesine rağmen hasta hafif ağrılar hissedebilir. Şişlik, meme ucunda hissizlik, memede morluk olabilir, panik yapmayın geçicidir.

Her iki memeye içeride kan birikmesini engelleyen dren adı verilen borular yerleştirilmiştir bunlar 2-3 gün içinde çıkarılır. Hastanın durumuna göre hastanede 1-3 gün kalması gerekebilir. Hastaya 6 hafta sporcu sutyeni giymesi önerilir. Hasta 1 hafta sonra günlük hayatına ve işine dönebilir ve 3 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir.

Unutmamanız gerekir her ameliyatta olduğu gibi meme küçültme ameliyatında da hafif komplikasyonlar görülebilir ve memenin tam anlamıyla iyileşmesi zaman alabilir. Meme küçültme ameliyatı olan çoğu kadın uygulanan tekniğe bağlı olarak çocuklarını rahatlıkla emzirebilmektedir. Eğer göğüslerinizin büyüklüğü yaşam kalitenizi düşürüyorsa alanında uzman bir cerraha giderek daha fazla bilgi alabilirsiniz.Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Karantina yaklaşıyor: Kaşlarını kendi başına almanın 6 avantajı