Göğüs sarkmasına ne iyi gelir?: Meme sarkmasını önlemenin 10 yolu

Meme sarkmasına ne iyi gelir? Özellikle doğumdan sonra sarkık göğüsler her kadının yaşadığı bir durum. Meme sarkmasını önlemenin yolları en çok büyük göğüslü kadınlar tarafından merak edilen bir konu. 'Memelerimi nasıl dikleştirebilirim?' diyorsanız, öncelikle memelerin sarkmasını önleme yollarını denemek gerekiyor. Göğüs sıkılaştırıcı kremler işe yarıyor mu? Sorusu yalnızca kolaya kaçmaya girer. Önce doğal yöntemleri ve egzersizleri denemek gerekiyor.

19 Aralık 2020, Cumartesi 10:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1. Sıcak suyla duş almayın

1. Sıcak suyla duş almayın

Günlük olarak yapılan duşun ılık, mümkünse soğuk su ile yapılması göğüs derisinin uyarılmasını ve böylece gerilmesini sağlayacaktır. Düzenli olarak bu şekilde yapılan duş bu bölgenin daha gergin ve sarkmalardan uzak olmasını sağlayabilir. Duş sonrası mutlaka nemlendirici kremler kullanılmalıdır.

 2. Meme ölçünüze uygun sütyen giyin

2. Meme ölçünüze uygun sütyen giyin

Büyük sütyen giymek, gözle görünür bir dolgunluk görünümü sağlasa da, göğüslerin çok fazla şekilde sarkmasına neden olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kendi göğüs ölçünüze uygun doğru sütyeni kullanmaya özen gösterin. Bunun için mağazalarda ölçüm yapan satış danışmanlarından yardım alabilirsiniz.

 3. Sürekli sütyen takmayın, göğüs kaslarınızın çalışmaya ihtiyacı var

3. Sürekli sütyen takmayın, göğüs kaslarınızın çalışmaya ihtiyacı var

Ayrıca söz konusu sütyen olduğunda göğüslerinizi zaman zaman rahat bırakmanızda fayda var. Bazı günler sütyen takmayın ya da daha rahat spor sütyenlerinden edinerek onları giyebilirsiniz. Evde sütyen takmamayı alışkanlık haline getirin. Göğüslerinizi sütyensiz bırakmak, göğüs kaslarınızın göğüslerinizin ağırlığını taşımasına izin vermenize, böylece daha sıkı ve daha güçlü kaslar oluşmasına izin verir. 


 4. Kolajen tüketimi

4. Kolajen tüketimi

Sağlıklı beslenme, ani kilo alımı ve kilo kayıplarından kaçınma göğüs sarkması için önemli bir başka detay. Kilo değişimleri sarkma, çatlak ve kırışık gibi sorunları beraberinde getirir. Ayrıca kolajen içeren besinler tüketmek, göğüslerinizin sarkmasını önlemenin bir başka yoludur. Cildinizdeki kolajeni artırmak için biber, domates, pancar, havuç gibi sebzeleri tüketebilirsiniz.

 5. Memelerinizin nemli kalmasına yüzünüz kadar dikkat edin

5. Memelerinizin nemli kalmasına yüzünüz kadar dikkat edin

Banyo sonrası ve günlük vücut bakımı rutinlerinize göğüslerinizi nemlendirmeyi mutlaka ekleyin! Ayrıca tatildeyken ya da V yaka bir üst giydiğinizde mutlaka dekolte kısmınıza ve göğüslerinize güneş koruma faktörlü krem ya da spreyler sıkın. 

 6. Balkona çıktığınız bile güneş koruyucu krem sürün

6. Balkona çıktığınız bile güneş koruyucu krem sürün

Ultraviyole ışınları zamanla deride önemli ölçüde su ve nem kaybına yol açarak deriyi yıpratmaktadır. Zamanla bu yıpranma ciltte yaşlanmaya ve sarkıklığa yol açmaktadır. Bu nedenle aşırı derecede güneş ışığına maruz kalmak göğüs derisinde zamanla sarkmaya yol açabilmektedir.

 7. Buz ile masaj

7. Buz ile masaj

Göğüs dikleştirmek ve sarkmaları önlemek için buz masajını da tercih edebilirsiniz. Dokuların sıkılaşmasıyla, göğüsler daha sert ve dik görünecektir. Masajı 2 buz küpü ile yapabilirsiniz. 1 dakika boyunca, dairesel hareketler uygulayarak 1 dakika meme etrafında masaj yapmalısınız. Ardından yumuşak bir havlu ile kurulayarak hızlıca göğüslerinize uygun bir sütyen takmalısınız. Daha sonra 30 dakika uzanmış bir şekilde beklemeniz gerekmektedir. Aynı işlemi düzenli olarak gün boyunca tekrarlayabilirsiniz fakat buzun 1 dakikadan fazla tutulması uyuşmalara sebebiyet verebilir.

 8. Sigarayı bırakın

8. Sigarayı bırakın

Amerikan Plastik Cerrahlar Konferansı'ndaki verilen bilgilere göre yaş ve sigara içmek göğüslerin sarkmasında daha büyük bir rol oynuyor. Sigara elastin adı verilen ve cilde esneklik kazandıran bir proteinin yapısını bozuyor. Bu nedenle sigara içen kişilerde deri esnemek yerine sarkıyor.

 9. Kontrollü kilo alıp verin

9. Kontrollü kilo alıp verin

Sağlıksız diyetler hem verdiğiniz kiloları hızla geri almanıza hem de göğüslerinizin sarkmasına neden oluyor. Ani kilo alıp vermelerde cildiniz doğal gerginliğini yitirdiği gibi elastikiyetini kaybediyor. Bu durumda genelde yağdan oluşan göğüsler de olumsuz etkileniyor.

 10. Yeteri kadar su için

10. Yeteri kadar su için

Su içmenin cilde pek çok yararı olduğunu biliyoruz. Peki ya yeterince su içmemek? Yeteri kadar su tüketmemek cildin gerginliğini kaybetmesine ve yaşlanmasına yol açarak göğüslerinizin sarkmasına sebep olabiliyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sivilce tedavisinde yeni yöntem: Kepek şampuanı