Gökçeada yeme içme: Gökçeada’da ne yenir içilir?

“Çorak topraklarda bereket” tanrısı olarak adlandırılan Imbrasos’un bolluk diyarı olarak bilinen İmroz. Homeros’un İlyada destanında geçen adıyla deniz tanrısı Poseidon’un adası. Bugünkü adıyla ülkemizin göz bebeği Gökçeada’yız. Bilmeyenler için öncelikle Gökçeada’nın 2011 yılı Haziran ayında almış olduğu Cittaslow ünvanı ile dünyanın ilk ve tek sakin adası olduğunu hatırlatalım. Gökçeada’da şüphesiz ete, balığa, tatlıya ve huzura doyacaksınız.

15 Ağustos 2018, Çarşamba 09:50 Son Güncelleme:
A A

Bu yazımızda Gurmex.com olarak Türkiye‘nin en batı noktasından ve güzel yurdumuzun en büyük adası olan Gökçeada’dan sesleneceğiz. Gökçeada nostaljik evleri, doğal yaşamı, organik ürünleri ve alternatif yeme içme olanakları ile son yıllarda önemli bir gurme destinasyonu ve turizm merkezi haline geldi. Bu yazımızda Gökçeada’da ne yenir içilir irdeleyip yeme içme notlarımızı detaylı olarak kaleme almaya çalışacağız.

Kaynak: Gökçeada Instagram: Gurmexcom


Gökçeada’da nerede ne yenir ve Gökçeada yemekleri ile ilgili daha fazla gurme gezi paylaşımı için www.instagram.com/gurmexcom hesabını takip edebilirsiniz.

Eğer kendinize özel bir Gökçeada gurme rotası çizmediyseniz Rum köylerinden ilk olarak Zeytinliköy’e uğramalısınız. Zeytinliköy’de tarihi taş evleri ve zakkum çiçekleri ile Ada ruhunu daha ilk günden hissedeceğinizin garantisini verebiliriz.

Gökçeada’da Ne Yenir?

Gökçeada’da Ne Yenir?

Her adada olduğu gibi Gökçeada’nın da kendine özel bir yaşam ve yemek kültürü var. Gökçeada mutfak kültürü de bize göre hayran olunacak türden. Özellikle bu kültürün en iyi temsilcilerinden biri olan Son Vapur İmroz, Angelikis Taverna ve İmroz Poseidon Restaurant’a mutlaka şans vermelisiniz.

Gökçeada’da Oğlak Nerede Yenir?

Gökçeada’da Oğlak Nerede Yenir?

Son Vapur İmroz


Zeytinliköy’ün Arnavut kaldırımlı dar sokaklarında gezdikten sonra ilk lezzet durağınız Son Vapur İmroz olmalı. Zeytinliköy’ün hemen girişinde hizmet veren Son Vapur İmroz nefis Gökçeada Yemekleri menüsü ile bizi etkilemeyi başardı. Restoranın sahibi Arek Boğosyan’ın doğa ve doğal ile olan kuvvetli bağları sebebiyle Gökçeada mutfak kültürünü benimsemesi ve restoranına yansıtması zor olmamış.

Son Vapur Restaurant Gökçeada’da bize kalırsa ilk akşam yemeği için iyi bir tercih olur. Biz burada ada kokulu birkaç meze, balık ve buharda oğlak yedik, enfesti. Ayrıca restoran sahibi Arek’in anlattığı Gökçeada Hikayeleri ile çok keyifli birkaç saat geçirdiğimizi de ek olarak söylemeliyiz. Mutlaka notlarınızda olsun.

Adres: Zeytinliköy - Tepeköy / Gökçeada Telefon: 0538 415 57 00

To Steki Tis Angelikis Taverna

To Steki Tis Angelikis Taverna

Angelikis Taverna doğma büyüme İmroz Agridia’lı yani Gökçeada Tepeköy’lü Angeliki’ye ait. Gökçeada lezzet turumuzun en doyurucu porsiyonları ve en lezzetli yemekleri buradaydı. Restoran Tepeköy meydanında yer alıyor. Angeliki’de sevimli ve muhteşem bir manzaraya sahip et restoranında kendi çapında bir ün kazanmış. Angeliki’nin Yeri Gökçeada’da mutlaka uğramanız gereken yeme içme yerlerinden biridir. Angelikis Taverna’da gayet doyurucu porsiyonlarda lezzetli yemekler servis ediliyor. Ana yemeklerden oğlak kapama, ahtapot ızgara, ada ırkı kuzu pirzola ve ciğeri gerçekten çok başarılı. Özellikle Gökçeada ırkı olan, kendi yetiştirdikleri oğlaklardan yaptıkları oğlak tandır müthiş.

Adres: Tepeköy No: 247/A – Gökçeada / Çanakkale Telefon: 0286 887 34 27

Gökçeada’da Balık Nerede Yenir?

Gökçeada’da Balık Nerede Yenir?

İmroz Poseidon Restaurant

Gökçeada Kaleköy adanın denize kıyısı olan tek yerleşim yeri. İsmini tam tepede yer alan ve harabe halindeki kaleden almış. Sahilinde ufak tefek balıkçı barınakları ve küçük bir liman yer alıyor. Kaleköy manzaralarıyla büyüleyen şık restoranlara sahip. Güneşin en güzel ve en yavaş battığı Gökçeada’nın muhteşem manzaraya sahip restoranlarından biri de İmroz Poseidon Restaurant. Bu restoranı mükemmel gün batımı manzarası ve enfes lezzetleriyle gerçekten anlatacak kelime bulamıyoruz. Burası Türkiye’nin en iyi manzaralarından birine sahip olabilir. Nefes kesen bu anı mutlaka yaşamalısınız!

Ayrıca deniz mahsülleri ile ön plana çıkan restoran bana göre Gökçeada’da balık nerede yenir sorusunun en iyi cevabı. Kayaların üzerine oturtulmuş iskelelerin üzerinde kendinizi bir kuş kadar özgür, hatta bazı noktalarda korkuluk olmadığından sanki Ege denizini ayaklarınızın altındaymış gibi hissedebilirsiniz.

Adres: Belgüzar Hanım Sokak No: 42 Kaleköy – Gökçeada / Çanakkale Telefon: 0553 410 34 62

Alternatif balık restoranı tavsiyesi arayanlar için oturmuş mutfağı ile yaz kış hizmet veren Yakamoz Restaurant‘ı önerebiliriz.

Barba Yorgo Taverna

Barba Yorgo Taverna

Tepeköy’de diğer bir önerimiz sirtaki mekanı olarak bilinen Rum tavernası Barba Yorgo olacaktır. Biz gündüz saatleri geldiğimiz için şarap mahzenini ve açık hava tavernasını gezdik. Bu esnada Barba Yorgo ile ayak üstü sohbet etme imkanımız da oldu. Barba Yorgo önce köy meydanında ufak bir Rum tavernası işletmiş. Ardından ürettiği ev şarapları ada sınırlarını aşınca şarap ve Gökçeada kelimelerinin yan yana anılmasına katkı sağlamış. Vaktiniz varsa Gökçeada gece hayatı hakkında fikir sahibi olmak ve eğlenmek, aynı zamanda oğlak, balık ve meze yemek için uğrayabilirsiniz.


Yine Son Vapur’un Tepeköy’de yer alan kır tavernası da iyi bir tercih olur.


Adres: Tepeköy - Gökçeada / Çanakkale

Gökçeada Damla Sakızlı Muhallebi Nerede Yenir?

Gökçeada Damla Sakızlı Muhallebi Nerede Yenir?

Barba Hristo Tatlıları


Barba Hristo Zeytinliköy’ün Arnavut kaldırımlı dar sokaklarından birinde, bize göre Gökçeada’nın en güzel damla sakızlı muhallebisini yapıyor. İstanbul Arnavutköy doğumlu Barba Hristo tam 98 yaşında. Barba Hristo asırlık yaşına rağmen küçücük ve tertemiz mutfağında eşiyle birlikte Gökçeada’ya özel bu enfes lezzet geleneğini sürdürüyor.


Yetmiş beş küsur senedir tatlıcılık yapan Barba Hristo eskiden eşiyle krem şokola, krem karamel, meyveli muhallebi ve domates reçeli gibi efsane lezzetler de yaparmış. Şuanda sadece damla sakızlı muhallebi, çikolatalı muhallebi, zaman zamanda krem karamel yapıyorlar. Damla sakızlı muhallebi ve çikolatalı muhallebi gayet hafif ve lezzetli. Sakızın muhallebide ki oranı gerçekten mükemmel.


Adres: Zeytinliköy - Gökçeada / Çanakkale

Mina Cafe

Mina Cafe

Mina Cafe, Gökçeada Zeytinliköy’ün en güzel kafeleri arasında yer alıyor. Mina Cafe’de yenilen Panna Cotta’ya, Milföye, Damla sakızlı muhallebiye, içilen Dibek Kahvesine ve Mina’nın tatlı sohbetine doyum olmuyor. Mina Damda anılarının izini sürüp ait olduğu topraklara 40 yıl aradan sonra tekrar geri dönmüş gerçek bir İmrozlu. Küçük ve sıcacık mekanında misafirlerine büyüklerinden öğrendiği tariflere sadık kalarak nefis organik lezzetler sunuyor.

Adres: Zeytinliköy – Gökçeada / Çanakkale Telefon: 0534 389 85 02

Gökçeada’da Dondurma Nerede Yenir?

Gökçeada’da Dondurma Nerede Yenir?

Alomiya Cafe Restaurant


Alomiya Cafe Restaurant markası Gökçeada’da hem lezzetin hemde inanarak neler başarılabileceğinin hikayesidir. Bu azim hikayesinin altında çokça emek ve alın teri yatıyor. Alomiya Cafe, serbest gezen ada keçilerinin sütleriyle, gerçek salep çekirdeklerini öğüterek ve adada hangi mevsimde hangi meyve yetişiyorsa o meyveleri kullanarak dondurmalar üretiyor. Alomiya Cafe Restaurant’ta dondurma dışında enfes bir Gökçeada köy kahvaltısı veya yemek yeme imkanına da sahipsiniz. Masalara kahvaltıya dair ne serpiliyorsa birçoğu kendi ürünleri. Restoran kısmında yediğiniz tüm et ürünleri yine kendi çiftliklerindeki hayvanlardan temin ediliyor. Kendin pişir kendin ye konseptinde veya hazır pişmiş şekilde servis alabiliyorsunuz. Fırında oğlak, Oğlak şiş ve Ada köftesi bana kalırsa denemeniz gereken lezzetlerin başında geliyor. Alomiya Cafe Restaurant’ın geniş açılı Gökçeada manzarası ve keyfe keyif katan bahçesi ise gerçekten harika.

Adres: Çınarlı Mahallesi, Esentepe Mevki No: 22 Gökçeada / Çanakkale Telefon: 0542 354 94 64

Gökçeada’da Ne İçilir?

Gökçeada’da Ne İçilir?

Üzüm kenti Gökçeada’da akşamları denize nazır birkaç kadeh birşeyler içmeden dönülmez. Fakat anason ve üzüm dışında sizlere gün içinde bol bol çay veya dibek kahvesi içmenizi tavsiye ediyoruz. Tepeköy yakınlarında bulunan 150 yıllık çınar ağacında ve Semadirek adası manzarasında mola verip burada hizmet veren küçük kafede çay içebilirsiniz. Buradaki ambiyans gerçekten büyüleyici.


Mustafa’nın Kayfesi


Yine Kocaman çınar ağacının gölgesinde, yanı başında bulunan kilisenin yaydığı mistik atmosfer içinde Mustafa’nın Kayfesi’nde de enfes bir Dibek kahvesi içebilirsiniz. Ortamın güzelliğinden midir yoksa mekanın tek elemanı Mustafa’nın samimiyetinden midir bilinmez ama burası insana kendini çok iyi hissettiriyor.

Gökçeada’dan Ne Alınır?

Gökçeada’dan Ne Alınır?

Gökçeada’nın kalkınması için ömrünü adamış güzel insan Nusret Bey’den Etis zeytinyağı alabilirsiniz.

Sadece Gökçeada’ya özel Ladolya cinsi zeytin ve Alomiya’dan keçi peyniri, çam balı ve kekik balı alabilirsiniz.

Yine olmazsa olmaz Gökçeada klasiği Meydani Pastanesinden Meşhur Efibadem Kurabiyesi ve enfes pastalardan alabilirsiniz.

Gökçeada’da Kahvaltı Nerede Yapılır?

Gökçeada’da Kahvaltı Nerede Yapılır?

Pronto Tour ile çıktığımız Gökçeada yeme içme turu burada sona eriyor. Son sabahımızda Gökçeada’ya Kayabalı Otel’in enfes ada kahvaltısı ile veda ediyoruz.

Kayabalı Otel Gökçeada’nın en iyi otellerinden biridir. Bu enfes açık büfe kahvaltıdan yararlanabilmeniz için otelde konaklamanız gerekiyor. Dışarıda kahvaltı opsiyonunu kullanmak isteyenler için yaz kış organik ürünler ile hizmet veren Alomiya Cafe Restaurant ve Bal Badem’i önerebiliriz.

Yazdığımız mekanlar dışında Gökçeada yeme içme hayatına yön veren mutlaka farklı ve kaliteli restoranlarda vardır. Fakat yazdığımız tüm yeme içme mekanları bizzat deneyimlediğimiz ve bizim en çok sevdiğimiz yerlerdir. Bir gün adaya gelir ve Gökçeada’da ne yenir sorusunu kendinize sorarsanız listemize göz atmayı unutmayın.

Unutmadan Pronto Tour’dan Gökçeada ve Bozcaada‘yı kapsayan 3 gece 4 günlük bu muhteşem Kuzey Ege turunu 699 TL’den başlayan fiyatlarla satın alabilirsiniz. Fiyata ulaşım, konaklama, akşam yemekleri, geziler ve rehberlik ücretleri de dahil. Listede yer alan mekanlardan herhangi birine uğrarsanız da bizi hatırlayın. Sevgiyle kalın.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Canlı çiçek aranjmanı gibi görünen pastalar