Gökkuşağı ispinozu özellikleri

Çeşit çeşit renkleriyle görenleri kendine haydan bırakan gökkuşağı ispinozu, ülkemizde oldukça popüler kuş haline geldi. Çoğu hayvansever gerek renkleri gerekse sesi nedeniyle evinde gökkuşağı ispinozu beslemeyi tercih ediyor. Gökkuşağı ispinozu nerede bulunur, ne yer, nasıl beslenmeli merak ediyorsanız detaylar haberimizde.

25 Mayıs 2020, Pazartesi 15:41 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Gouldian finch, Lady Gouldian finch ya da en bilindik adıyla gökkuşağı ispinozlarının ana vatanı Avustralya. İlk gökkuşağı ispinozu 1844 yılında kuşbilimci John Gould tarafından keşfedildi. Gökkuşağı ispinozları, vahşi doğada, tercihen kuru ama bol su ve bitki örtüsü ile ılıman iklimi severler.

Günümüzde petshoplarda rahatlıkla gökkuşağı ispinozu bulmak mümkün. Gökkuşağı ispinozları için uygun ortam yaratan kuş üreticileri ülkemizde de gökkuşağı ispinozu yetiştirebiliyor.

Üreme mevsimi dışında gökkuşağı ispinozları genellikle uzun kuyruklu ispinozlar ve maskeli ispinozlardan oluşan karışık sürülere katılır. Üreme mevsimlerinde kaba dağ eteğindeki yamaçlarda bulunurlar. Kuru mevsimde çok daha göçebe olurlar ve yiyecek ve sularının bulunduğu her yere taşınırlar.

Evinde gökkuşağı ispinozu beslemek isteyenler öncelikle oda sıcaklığına dikkat etmeli. İspinozları en az 18-20 derece sıcaklıkta tutmak gerekiyor. Güneş ve açık havadan hoşlanırlar. Ancak aşırı güneşte veya rüzgarda bırakmak ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Çok fazla nem veya kötü koku içeren kapalı bir iç mekan, kuş için aynı derecede zararlı olur.

Unutulmaması gereken şey, ılığın gökkuşağı ispinozu için oldukça önemli olduğu. Gençken, 14 saate kadar gün ışığına ihtiyaç duyarlar.

Gökkuşağı ispinozu ne yer?

Gökkuşağı ispinozu ne yer?

Gökkuşağı ispinozları, yılın dönemine bağlı olarak farklı yiyecekler veya yiyecek kombinasyonları yerler. Gerekli miktarda karbonhidrat, protein veya yağ dinlenme süreleri ile üreme zamanları arasında değişir. Evinizde gökkuşağı ispinozu besliyorsanız, meyve ve sebze de vermeyi ihmal etmemelisiniz. Ayrıca suyu çok sevdikleri için her zaman kabında temiz su bulunmasına dikkat etmelisiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Mutasyon harikası kedi Joseph