Gökkuşağı renkleri nasıl oluşur, neden 7 renkten oluşur? Hangi renkler bulunur?

Gökkuşağı tanık olabileceğiniz en güzel meteorolojik olaylardan biridir. Bu eşsiz renklerle gökyüzünü aydınlatan olay insanın içine neşe, huzur ve mutluluk verir.

24 Kasım 2021, Çarşamba 16:54 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Gökkuşakları çok yaygın olmasına rağmen, belirli koşulların gerçekleşmesini gerektirir. Ayrıca birçok türü vardır ve oluşumları çeşitli aşamalardan geçer.

 GÖKKUŞAĞI RENKLERİ NASIL OLUŞUR?

 Işık birçok renkten oluşur. Bir prizmayı tutup içine ışığı yansıtırsanız bunu kendiniz görebilirsiniz. Gökkuşağı, prizma metaforuna benzer şekilde çalışır. Ancak kırılma, dağılma ve yansıma gibi belirli süreçlerin gerçekleşmesini gerektiren meteorolojik bir olgudur. Gökkuşağı oluştuğunda, güneş ışığı yağmur damlalarına belirli bir açıyla çarpmalıdır. Eğer oluşmazsa, ark görünemez. Gökkuşaklarının genellikle öğleden sonra veya şafakta ortaya çıkmasının nedeni budur.

 Güneş ışınları yağmur damlacıkları ile temas ettiğinde güneş ışığı yansır. Ardından, yansıma yasası bir cam pencereden baktığınızda olduğu gibi hareket etmeye başlar; kendi yüzünüzü görmenin yanı sıra onun içini de görebilirsiniz. Pencere, tıpkı su gibi ışığı hem yansıtabilir hem de iletebilir. Bir miktar ışık hava ve su tabakasını geçer ve yavaşlamaya başlar. Hava sudan daha az yoğun olduğu için oluşur. Hız azalmasına kırılma denir, çünkü ışıkta bükülmüş bir açı oluşturur, bu nedenle gökkuşakları bir yay şeklindedir.


GÖKKUŞAĞI NEDEN 7 RENKTİR?

GÖKKUŞAĞI NEDEN 7 RENKTİR?

Beyaz ışık çeşitli renkler içerir ve her birinin belirli bir dalga boyu vardır. Her dalga boyu farklı bir hızda hareket eder ve az ya da çok yoğun olabilen bir değişimle karşılaşırlar. Sonuç olarak, renkler ayrılır. Bu fenomene dispersiyon denir. Su-hava ara yüzüne ışık çarptığında bir açı oluşur. Kritik açıdan daha büyüktür ve toplam iç yansıma fenomeni nedeniyle gökkuşağı görülebilir.

 Işığın hızı yağmur damlasından çıktığında değişir – daha hızlı hale gelir. Sonuç olarak, ışık dalgaları normal çizgi yolundan bükülerek gökkuşağı oluşumuna katkıda bulunur. İşlem ayrıca kırılma olarak kabul edilir. Işınlar ikinci kez kırıldığında, dalga boyları farklı şekilde etkilenir. Böylece dağılma, gökkuşağının renklerinin net bir şekilde ayrılmasını sağlar ve şeklini daha görünür hale getirir.


HANGİ RENKLER BULUNUR?

HANGİ RENKLER BULUNUR?

Normal gökkuşaklarının üst kısmında kırmızı ve alt kısmında menekşe rengi bulunur. Ancak, diğer gökkuşağı türleri bu kurala uymaz. Örneğin, çift gökkuşağı oluştuğunda bunlardan birinin renkleri ters sırada gelir. Gökkuşağının renkleri hakkında da bir efsane vardır. Birçok insan sadece yedi tane olduğuna inanıyor; kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, çivit mavisi ve menekşe. Bununla birlikte, insan gözü çok daha fazla tonu ayırt edebilir. Bir gökkuşağına yakından bakarsanız, aslında yediden fazla rengi olduğunu fark edebilirsiniz.

GÖKKUŞAĞI NE ZAMAN GÖRÜLÜR?

 Gökkuşağı görmek göründüğü kadar kolay değildir. Oluşması için belirli koşullar gerekir ve bunlar olmazsa yay oluşamaz. Yağmurdan sonra bir gökkuşağı görebilirsiniz. Onu doğru bir şekilde görebilmeniz için güneş ışığının arkanızda olması gerekir, böylece su damlacıklarına yansır.

 Gökkuşağı, günün belirli saatlerinde en yaygın olanıdır, çünkü o saatlerde güneş ışığı yağmur damlalarını yansıtmaya daha yatkındır. Gökkuşağının ortaya çıkması için belirli koşullara ihtiyacı olsa da, bunlar çok yaygındır. Bazı durumlarda, çift gökkuşağı veya tek renkli gökkuşağı gibi farklı türler bile görebilirsiniz.

 Çift Gökkuşağı: Klasik gökkuşağı gibi renkli bir yaydır. Ancak, bazı durumlarda bir yansıma daha görülür. Işık, yağmur damlalarının arkasına iki kez yansıdığı için çift gökkuşağı oluşur. 

 Ay Kuşağı: Ay gökkuşağı, duygu yay veya beyaz gökkuşağı olarak da bilinir. Güneş ışığı tarafından üretilmek yerine, ay ışığından kaynaklanır. Güneş yerine ayın neden olduğu gerçeğinin yanı sıra, ay yayları normal gökkuşaklarına benzer şekilde oluşur. Ancak, genellikle çok daha solukturlar.

 Sis Kuşağı: Adından da anlaşılacağı gibi, sis kuşağı yağmur yerine sisin içinde görünür. Küçük su damlacıkları, güneş ışığı ve sis oluşması gerektiğinden bu alışılmadık kuşak ortaya çıkar. Sisi yansıtan su damlacıkları çok küçük olduğu için genellikle soluk renklere sahiptir. Bazen damlacıklar o kadar küçüktür ki yayın beyaz olmasına neden olurlar.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Teflon tava kullanırken dikkat, doğru kullanılmazsa zehirliyor! İşte teflon tavaların ömrünü uzatma yolları