Göklerde 'jet' savaşı!

Rusya, Amerika'nın geliştirdiği en üstün savaş uçağı F-22'ye SU-35 ile karşılık verdi. SU-35'ler çok gelişmiş bir görünmezlik özelliğine sahip

30 Ocak 2010, Cumartesi 05:00
A A
Göklerde 'jet' savaşı!

2013’TE TESLİM EDİLECEK

Rusya’nın, Amerika’nın göklerdeki üstünlüğüne son vermek amacıyla çalışmalarını yıllardır büyük bir gizlilik içinde sürdürdüğü beşinci nesil savaş uçağı ilk uçuşunu yaptı.

Prototipine T-50 adı verilen SU-35’i geliştiren Suhoy şirketi deneme uçuşunun 47 dakika sürdüğünü ve başarılı olduğunu açıkladı. Dünyanın ilk beşinci nesil savaş uçağı Amerikan F-22 Raptor’a rakip olarak üretilen SU-35’in ilk partisi Rus ordusuna 2013’te teslim edilecek.

S-35’in üretimine maddi katkı yapan Hindistan da şimdiden 250 uçak siparişi verdi.

RUSYA’DAN MEYDAN OKUMA

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Rusya’nın geliştirdiği ilk savaş uçağı olan SU-35 hem eskiyen Rus hava filosunun yenilenmesini sağlayacak, hem de Moskova’nın teknolojik açıdan hala Amerika’ya meydan okuyabildiğini kanıtlayacak.

SU-35’in son derece gelişmiş görünmez olma özelliği sayesinde F-22’ye üstünlük sağladığı belirtiliyor. 300-400 metre uzunluğundaki pistlere inip kalkabilen uçak, aynı anda birkaç farklı hedefi vurabiliyor. Amerikan Ordusu’nun 2005’ten beri kullandığı F-22’lerin ise bu ülke dışına satışı yasak.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.