Gökyüzünde yılın son şöleni (Geminid Meteor Yağmuru 2017)

Gökyüzünde yılın son ve en büyük görsel şöleni olarak nitelendirilen ’Geminid (İkizler) Göktaşı Yağmuru’, 13-14 Aralık gecelerinde zirveye ulaşacak. Işık yoğunluğunun az olduğu bölgelerde çıplak gözle izlenebilecek göktaşı yağmurunda, dünyaya saatte 120’ye yakın göktaşının düşmesi bekleniyor

13 Aralık 2017, Çarşamba 14:03
A A
Gökyüzünde yılın son şöleni (Geminid Meteor Yağmuru 2017)
Antalya’daki TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin her yıl hazırladığı ve yılın en önemli gök olayları ile günlük olarak gezegenler, yıldızlar, Ay, Güneş ve Dünya’nın konumlarıyla ilgili bilgilerin yer aldığı Gök Olayları Yıllığı’na göre, yılda 8 kez göktaşı yağmuru yaşanıyor.

Bu göktaşı yağmurları ocak ayında Quadrantid (Dörtlük), nisanda Lyrid (Lir), mayısta Eta Aquarid (Eta Kova), temmuzda Delta Aquarid (Delta Kova), ağustosta Perseid (Perse), ekimde Orionid (Avcı), kasımda Leonid (Aslan) ve son olarak Geminid (İkizler).
 

EN YOĞUNU İKİZLER


Gökyüzü görsel şölenleri arasında en öne çıkan ise ağustostaki saatte 90’a kadar göktaşının izlenebildiği Perse ile 13-14 Aralık’ta gerçekleşecek olan ve saatte 120’ye kadar göktaşının izlenebileceği İkizler.


GEMİNİD METEOR YAĞMURU 2017


Geminid (İkizler) Meteor Yağmuru'nun en etkin hali, bu yıl 13 ve 14 Aralık geceleri görülecek. 10-15 Aralık tarihleri arasında sürmesi beklenen görsel şölende, saatte 120’ye kadar meteor görülebilecek. Halk arasında ’yıldız kayması’ olarak nitelendirilen meteor yağmurlarından en etkini olan İkizler göktaşı yağmuru, 3200 Phaethon kuyrukluyıldızı parçalarının atmosfere girmesiyle oluşuyor.
 

GEMİNİD ADI NEREDEN GELİYOR?


Dünya bu parçaların arasından geçerken bazıları atmosferde parçalanıyor ve bu olay dünyadan da izlenebiliyor. İkizler (Geminid) takımyıldızından saçılıyormuş gibi göründüğü için adını da bu yıldız grubundan alır.


ATMOSFERE GİRİNCE YANIYORLAR


Mars ile Jüpiter arasında bulunan astroit kuşağındaki cisimlerin zaman zaman gezegen çekimlerinden dolayı yörüngelerinden çıkabildiklerini belirten TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Halil Kırbıyık, böylece göktaşlarının Güneş Sistemi'ne dağıldığını, bazılarının Dünya üzerine düştüğünü, bunların çoğunun da atmosferde yandığını söyledi.


IŞIK YOĞUNLUĞUNUN AZ OLDUĞU YERLERDEN İZLEYİN


Prof. Dr. Kırbıyık, halk arasında ’yıldız kayması’ olarak bilinen göktaşı yağmurunun, çıplak gözle gece karanlığında, ışık yoğunluğunun az olduğu ve bulutsuz havada izlenebileceğini kaydetti. Prof. Dr. Halil Kırbıyık, göktaşlarının atmosfere girerken yandığı için ışık çıkardığını ve yıldız gibi göründüğünü, ancak yıldızla hiçbir alakası olmadığını dile getirdi.


EN NET HANGİ SAATLERDE İZLENİR?


En net görüldüğü saatler, tam karanlığın başlamasından tam karanlığın bitişine kadar. Yani güneş battıktan 1.5 saat sonra başlayan ve güneş doğmadan 1.5 saat öncesine kadar süren periyotta meteorlar daha net seçilebilecek.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.