Gökyüzünden Türkiye

Ülkemizin birbirinden güzel mekanlarına bir de gökyüzünden bakın

05 Mayıs 2018, Cumartesi 18:00 Son Güncelleme:
A A
KAYSERİ

KAYSERİ

Fotoğrafta Mazakaland Eğlence Dünyası görülüyor

Fotoğrafta Palas Tuzla Gölü görülüyor. 

Fotoğrafta Erciyes Dağı görülüyor. 

Fotoğrafta Ali Dağı’nda atlayış yapan paraşütçü görülüyor. 

Fotoğrafta Hacer Ormanları görülüyor. Hacer Ormanları, Türkiye’nin en iyi post ormanı olması özelliğini taşımaktadır

Fotoğrafta Lifos Tepesi görülüyor. 

Fotoğrafta Organize Sanayi Camii görülüyor. 

Fotoğrafta Hörmetçi Köyü’nde yaşayan yılkı atları görülüyor. 

Fotoğrafta Yamula Baraj Gölü görülüyor. 

Fotoğrafta Kayseri Amerikan Koleji görülüyor. 

İSTANBUL

İSTANBUL

Galata Köprüsü

Haliç Metro Köprüsü ve Galata Köprüsü 

1575 yılında Mimar Sinan tarafından Edirne'de yaptırılan Selimiye Camisi. 

Galata Kulesi

Bozdoğan Kemeri 

Galata Kulesi

DÜZCE

DÜZCE

Batı Karadeniz Bölgesinin en önemli turistik alanı Düzce'nin Akçakoca ilçesi. Fotoğrafta, dünyada tek benzeri Pakistan'da bulunan ve Selçuklu mimarisi ile yapılan Akçakoca camisi görülüyor.

AYDIN

AYDIN

Didim - Milet Antik Kenti tiyatro ve Bizans kalesi kalıntıları. 

İZMİR

İZMİR

İzmir'in Menderes ilçesi, Ahmetbeyli Vadisi taban düzlüğünde yer alan Klaros Kehanet Merkezi, kurulduğu M.Ö. 13. yüzyıldan, M.S. 4. yüzyıla kadar 'Bilicilik Merkezi' olarak işlevini sürdürmüş bir kent olarak biliniyor.

BİLECİK

BİLECİK

Fotoğrafta, Bilecik'in Söğüt ilçesine bağlı Küre beldesindeki Dursun Fakih Türbesi görülüyor.

Dursun Fakih Türbesi'nin yakından görünüşü. 

Fotoğrafta, Bilecik'teki Şeyh Edebali Türbesi görülüyor.

KIRKLARELİ

KIRKLARELİ

Kırklareli'ndeki, Türkiye'nin ve Avrupa'nın kayın ve meşe ağırlıklı ağaçlardan oluşan en büyük Longoz Ormanları.

MALATYA

MALATYA

Malatya'nın Akçadağ ilçesinde, geçmişi 65 milyon yıl öncesine dayanan kaya oluşumlarıyla dikkati çeken Levent Vadisi ve Seyir Terası. 

Malatya'da safkan Arap atlarının yetiştirildiği Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Sultansuyu Tarım İşletmesi. 

Malatya'nın Darende ilçesindeki, Türkiye'nin 40 metre yükseklikten dökülen en önemli tabi şelalerinden Günpınar Şelalesi. 

Malatya Darende ilçesinin kuzey yamaçlarında bulunan ve Sengbar ismi ile anılan Zengibar Kalesi. 

ADANA

ADANA

Akdeniz’e dökülen ve Adana’da İtalya'nın Venedik kentindekilere benzer gondol turlarının düzenlendiği Seyhan Nehri. 

ERZİNCAN

ERZİNCAN

Urartular döneminde inşa edilen, Doğu Roma İmparatorluğu'nun önemli merkezlerinden olan Altıntepe Kalesi, Erzincan il merkezinin 14 kilometre kuzeydoğusunda Üzümlü ilçesinde yer alan yaklaşık 60 metre yüksekliğindeki tepede bulunuyor. 

ANTALYA

ANTALYA

Türkiye'nin turizm başkenti Antalya'da 44'ü birinci sınıf tatil köyü, 310'u da 5 yıldızlı konaklama tesisi olmak üzere 805 tesis turizme hizmet ediyor. 

Antalya'nın Aksu ilçesindeki Perge Antik Kenti. 

ADANA

ADANA

"Adana'nın Karaisalı ilçesinde 1912'de Almanlar tarafından inşa edilen ve "James Bond - Skyfall" filminin aksiyon sahnelerinin de çekildiği 200 metre uzunluğunda, 100 metre yüksekliğindeki Varda Köprüsü.

DENİZLİ

DENİZLİ

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde bulunan Pamukkale, Hierapolis Antik Kenti. 

BURSA

BURSA

UNESCO'nun 'Dünya Mirası Geçici Listesi' içinde de bulunan Beyşehir Eşrefoğlu Cami ve Beyşehir gölü. Cami, Eşrefoğlu Emir Süleyman Bey tarafından 1299 yılında yaptırılmıştır.  

ARDAHAN

ARDAHAN

Ardahan ve Kars il sınırları içerisinde, 123 kilometrekare alanı ile Doğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük tatlı su gölü olan, deniz seviyesinden bin 959 metre yükseklikte bulunan Çıldır Gölü. 

MERSİN

MERSİN

Kız Kalesi, gökyüzünden böyle görüntülendi....

Kız Kalesi hakkında birçok hikaye anlatılmakta. 

Korikos'ta yaşayan Krallardan biri, bir kız çocuğu olsun diye gece gündüz Tanrı'ya yakarmaktadır. Sonunda dileği yerine gelir ve kız büyüdükçe güzelliği ve yardımseverliği ile herkesin sevgisini kazanır. 

KENTE BİR FALCI GELİR

KENTE BİR FALCI GELİR

Günlerden bir gün kente bir falcı gelir. Kral onu saraya çağırtır, kızının geleceğini öğrenmek ister. Falcı prensesin eline bakınca irkilir ama bir şey söylemez. Kral zorlayınca, Kralım kızınızı bir yılan sokacak, bu yazgıyı hiçbir şey bozamayacak, siz dahi engel olamayacaksınız deyip oradan ayrılır.

KIZI İÇİN KALE YAPTIRIR

KIZI İÇİN KALE YAPTIRIR

Kral, kıza bir şey söylemez ama düşüncelere dalar. Sonunda kıyıya yakın küçük bir adacık üzerinde, taşlardan bir kale yaptırmaya karar vererek kaleyi yaptırır ve kızını buraya kapatır. 

Olan biteni bilmediğinden kızı üzülmekte, günden güne eriyip gitmektedir. Günün birinde saraydan kaleye gönderilen bir üzüm sepetinin içinden çıkan bir yılan kızı sokar ve öldürür.

YOZGAT

YOZGAT

Biri İngiltere'nin Bath şehrinde diğeri ise Yozgat'ın Sarıkaya ilçesinde bulunan, Roma Dönemi'nden kalma tarihi özellikleri ve 2 bin yıldır akan şifalı suyula dikkat çeken 'Kral Kızı' adıyla da bilinen Basilica Therma Roma Hamamı'nın dünyada benzeri bulunmuyor.

AYDIN

AYDIN

Aydın'ın Didim ilçesinde Apollon Tapınağı

BURSA

BURSA

Uluabat Gölü kıyısındaki Gölyazı köyü

AĞRI

AĞRI

Binlerce yıllık geçmişiyle çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan, son yıllarda yerli-yabancı turist akınına uğrayan Doğu Anadolu Bölgesi, doğal güzellikleri ve tarihi mekanları ile ülkenin parlayan turistik bölgelerinden biri olarak adından söz ettiriyor.Fotoğrafta Ardahan'ın Çıldır ilçesindeki Şeytan Kalesi görülüyor.

Şeytan Kalesi’ni Anadolu'daki çoğu kaleden ayıran özelliği, etrafını çok yüksek ve sarp kayalıkların kuşattığı daracık vadinin içindeki bir tepeciğin üzerinde kurulmuş olmasıdır. Kalenin efsanesi ise şöyle:Bölgede yaşayan krallardan birinin çok sevdiği tek kızı amansız bir hastalığa yakalanmış ve ne yapılırsa yapılsın kurtarılamamış. Kızını çok seven kral onun tüm hazinesi ile birlikte üç kaleden birine gömülmesini istemiş. Bunun için kendi askerlerinden çok güvendiği birkaçını bu işle görevlendirmiş. Askerler her üç kalede de mezar hazırlamışlar ve kralın kızını birine gömmüşler. Geriye döndüklerinde kral askerlere kızını nereye gömdüklerini kendilerinden başka kimsenin bilip bilmediğini sormuş. Askerlerden “hayır cevabını alınca da geride mezarın yerini bilen kimse kalmasın diye tümünü öldürtmüş. Define avcıları, efsanedeki hazineyi bulmak için kalenin içini delik deşik etmiştir.Böylece kalenin sadece belli kısımları günümüze kadar ulaşabilmiş.

Fotoğrafta Ağrı'nın Taşlıçay ilçesindeki Balık Gölü görülüyor.

IĞDIR

IĞDIR

Iğdır'daki İrem Bağları görülüyor.

Iğdır'daki Tekelti Dağı.

ARDAHAN

ARDAHAN

Fotoğrafta Ardahan'daki Karaçay Kanyonu görülüyor.

NEVŞEHİR

NEVŞEHİR

Kapadokya'da Avustralyalı heykeltıraş Andrew Rogers tarafından 2007 ve 2009 yılında yapılan heykeller, gökyüzünden bile görülebilen büyüleyici görünümüyle keşfedilmeyi bekliyor.

'Kainata Taşlarla Fısıldayan Adam' olarak da bilinen Avustralyalı heykeltıraş Rogers'in, 10 yıl önce başladığı ve 'Hayatın Ritmi' adını verdiği projesi kapsamında yapılan dev heykeller ziyaretçilerini bekliyor. 

"Eserleri ’te görülebilen Rogers'in, Kapadokya’da insanın tarihteki kültürel gelişimi ile bölgenin değerlerini yansıtan çalışmasında "at, Kibele heykeli, seten taşı (düven taşı), melek yüzlü kuş, hayat ağacı, çift gövdeli tek başlı aslan, taş devri ve ilk tapınak" adını verdiği heykeller bulunuyor.

KARS

KARS

"Kars'ta bulunan, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan, "Dünya Kenti", "Medeniyetler Beşiği", "Binbir Kilise" ve "40 Kapılı Şehir" olarak da adlandırılan Ani Örenyeri. 

DİYARBAKIR

DİYARBAKIR

Diyarbakır'ın Merkez Sur ilçesinde tarihi mekanlar arasında yer alan On Gözlü Köprü ile Dicle Vadisi, kenti ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor.

On Gözlü Köprü

On Gözlü Köprü

Diyarbakır-Silvan yolu üzeri, Mardin Kapı’nın 3 km batısında yer alan On Gözlü Köprü Kırklar Dağı eteğinde Dicle Nehri üzerine kurulmuştur. On Gözlü Köprü, namı diğer Dicle Köprüsü olarak da bilinen köprünün ilk yapım tarihi ile ilgili çeşitli görüşler ve rivayetler vardır. Fransız mimar ve arkeolog Albert Gabriel’e göre köprü Antik Çağ eseridir. Kaynaklarda 515 yılında 1. Anastasias döneminde yapılan köprünün, 742-743 yıllarında Emevi Halifesi Hişam’ın onarıldığı, 947 yılında savaş esnasında Roma İmparatorluğu tarafından yıkıldığı göze çarpar. Aslında köprü ile ilgili en sağlam bilgi üzerindeki kitabede yer alır. 1065-1067 yıllarında Mervanoğulları’ndan Nizamüddin Nasr döneminde yapılmış 10 gözden meydana gelen köprünün kitabesinde, kesme bazalt ve moloz taşından inşa edildiği yazılıdır.178 metre uzunluğunda 5.6 metre genişliğindeki köprünün, en büyük kemer açıklığı 14.7 metredir. Köprünün ortasındaki üç gözün üstü dar, batı tarafındaki 5 gözün döşemesinin ise daha geniş olduğu görülür. Köprü ayağındaki kemerler sivil formdadır. Köprünün korkuluklarının ise yan yana dizilerek bağlanmış, üçgen çatı şekilli taşlar ile örüldüğü dikkati çeker.

Kitabe, yapının güney bölümünün batı kısmındaki ilk üç gözün arasında yer alır. Beyaz taş üzerine çiçekli küfi ile yazılan kitabede, satırlar arasında işlenen süslemeler dikkat çekicidir. Kitabe ile aynı hizada sağa dönük bir aslan kabartması vardır. Tarihte aslan kabartması gücü ve namusu sembolize eder. On gözlü Köprünün Güneyine akan Dicle nehri Allah'a giden yol olarak da anılır. Bölge insanı Kurban Bayramı arifesinde dileklerini yazar ve Dicle nehrine atarlar.

Hz. Süleyman Camisi

AĞRI

AĞRI

Türkiye'nin en yüksek rakımlı noktası Büyük Ağrı Dağı, üzerinde oluşan bulut kütlesiyle tablo gibi görüntüye büründü.

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret edip, dünyaca ünlü dağcıların tırmanışına ev sahipliği yapan Ağrı Dağı'nda en son 2015 yılında benzer görüntü oluşmuştu.

VAN

VAN

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaklaşık 4 milyon lira harcanarak yılda bir kez ibadete açılan tarihi Akdamar Kilisesi’nin de bulunduğu Akdamar Adası, bahar aylarıyla birlikte hayat buldu. 

TİTUS TÜNELİ

TİTUS TÜNELİ

Bin 380 metre uzunluğu, 7 metre yüksekliği ve 6 metre genişliğiyle dikkatleri çeken ve esirlerin çekiç ve murç yardımıyla dağı oyarak şekillendirdiği tünel, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Doğal yapıya uygun, yeşillikler içerisinde oluşturulan yürüyüş yolunun takip edilmesiyle tünele varan ziyaretçiler, ilginç görüntü karşısında adeta büyüleniyor.

BEŞİKLİ MAĞARA

BEŞİKLİ MAĞARA

Beşikli Mağara da turist rehberlerinin rotası içerisinde yer alıyor. Titus Tüneli`nin doğusunda yer alan Beşikli Mağara içerisindeki Roma dönemine ait mezarların ise soylu bir yönetici ve ailesine ait olduğu sanılıyor. 

Tüneli ziyarete gelenler vatandaşlar, buradaki oda mezarları da görme şansı elde ediyor.

BURDUR/ SALDA GÖLÜ

BURDUR/ SALDA GÖLÜ

Beyaz kumu, berrak ve turkuaz rengi sularıyla dikkatleri çeken, Türkiye'nin en derin gölü Salda'nın doğal güzellikleri, gözler önüne serildi.

'TÜRKİYE'NİN MALDİVLERİ'

'TÜRKİYE'NİN MALDİVLERİ'

Beyaz kumu, suyunun temizliği ve turkuaz rengiyle Türkiye'nin Maldivleri olarak da bilinen Salda Gölü, az tuzlu, yüksek alkalin ve ekosistem dengesi hala bozulmamış bir göl olarak biliniyor.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.