Gölcük Tabiat Parkı: Isparta’nın saklı doğa bahçesi

Isparta’da bulunan Gölcük Tabiat Parkı, sahip olduğu volkanik göl ve bitki türleriyle adeta saklı bir doğa harikası. Şehir merkezine 10 kilometre uzaklıkta olan Gölcük Tabiat Parkı'nın girişindeki Milas Millet Bahçesi de temiz hava almak ve piknik yapmak için ideal yerlerden biri.

03 Ocak 2021, Pazar 11:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Volkanik oluşumlarla meydana geldi

Volkanik oluşumlarla meydana geldi

Şehir merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Gölcük Tabiat Parkı, piknik ve dinlenme yeri olarak kullanılan en gözde yerlerden biri. Tabiat parkı ismini içerisinde barındırdığı volkanik göl olan Gölcük Gölü’nden alıyor. Gölcük Gölü ve etrafındaki doğal güzellikler görülmeye değer bir manzaraya sahip.

Volkanik tepelerle çevrili

Volkanik tepelerle çevrili

Gölcük Gölü’nün etrafı 150-300 metreyi bulan volkanik küllü tepelerle çevrili. Gölün derinliği ise 32 metreyi kadar buluyor. Nemrut kalderası ile birlikte ülkemizin iki kalderasından (patlama krateri) biri olma özelliği taşıyor. Gölcük Gölü, Batı Anadolu’nun ise tek kalderasıdır. Bu nedenle korunması gereken bir yer.

Doğal çeşitlilik

Doğal çeşitlilik

Gölcük Tabiat Parkı’nda kızılçam, karaçam, meşe, sedir, akasya, akçakesme ve diğer maki türü bitkiler ile tavşan, tilki, sincap, kaplumbağa ve çeşitli kuş türleri bulunuyor.

Milas Millet Bahçesi

Milas Millet Bahçesi

Uzun yıllar boyunca Ispartalıların piknik ve eğlencelerine ev sahipliği yapan Milas Mesireliği zaman içerisinde bakımsız bir halde kaderine terk edilmişti. Eşsiz tabiatıyla asırlık ağaçların gölgesinde, gizli bir bahçe görünümündeki Milas için Isparta Valiliği tarafından yürütülen yenileme projesi yapıldı.

Isparta’nın yanı başında Gölcük Tabiat Parkı’nın girişinde yer alan Milas Mesireliği yenilenerek Milas Millet Bahçesi adıyla 2020 yazında Ispartalılara yeniden hizmet vermeye başladı.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Barajın ortasındaki tarihi güzellik: Pertek Kalesi