Gonca Vuslateri: Beni taşıdığı için bu bedene minnettarım

“Sansasyon insanı değilim. Kendime ait bir odacığım var” diyen Gonca Vuslateri Hürriyet'ten Hakan Gence'ye konuştu

01 Aralık 2018, Cumartesi 11:28 Son Güncelleme:
A A

30’larla birlikte hayata dair neleri çözdünüz?

- Yaşama dair bir şey çözmüyorum. Kendime karşı böyle bir sorumluluğum yok. Onca hiddetin içinde bir tane kalbim olduğunu hatırlamak, ona “Yaşa kızım” derken, yaşadığı şeyin de ne olduğunu ve kime ne kazandırdığını anlamakla sorumluyum. Bu da hayatı mayatı çözmez. Çözemez!

Kariyerinizde ve kendi hikâyenizde tıpkı soyadınız gibi vuslata erebildiniz mi?

- Dikkatini çekerim ‘vuslatın eri olmak’ anlamını da taşır. Şarkıdaki gibi “Ayrılık da sevdaya dahil” diyen bir soyadım var. Hakkını verdiğimi söylemek henüz erken.

Peki sizin hikâyeniz bir film olsaydı...

- Her duyguyu barındıran bir film olurdu. Hayatta renkleri görmek önemli. Kendi renklerimle bağım kuvvetlidir. Hüznü de sevinci de hakkını vererek yaşamaya çalışırım. Günün sonunda bu hayattan göç ederken kendimle kalacağım son saniyelerde vicdanım rahat olmalı. Kendime mahcup olmamalıyım. Dram bizde ‘acıklı hayat’ diye bilinir ama ona aslında ‘trajedi’ deriz. Drama komik unsurları da içinde barındırır. Tam ben işte!


Kelebek’teki köşenizde kendinize dair her şeyi çekinmeden anlatabiliyorsunuz. Hakkınızda ‘şaşırtıcı ama gerçek’ ne söylersiniz?

- Sansasyon insanı değilim. Kendime ait bir odacığım var. Onu da benden başka kimse bilmez. İçimde yaşadığım duyguları yazıyla tarif etmek, bir kitabı yazarın ne hissederek yazdığı üzerinden değerlendirmek çok eğlenceli bir serüven. Köşe yazmak çok iyi oldu. Kendi hayatımı anlatmıyorum yazılarımda, bir-iki anıya selam veriyorum geçerken. Gazete okuyan biriyim. Her gün türlü türlü haber var, o gündemlere değinmek, dokunmak ve empati kurmak çok değerli. Hepimiz için.

Sizin için yapılan ”Sivri, biraz cool, hafif atarlı, farklı olmaya çabalıyor” eleştirilerine ne diyorsunuz?

- Bu başkasının bakış açısıdır. Herkes her şeyi söyler ve söyleyebilmek için de güvenli bir alan ister. Haklılar elbette. Ama hakarete nezaket şovu yapmalı mıyız? Yapmamalıyız. Ben oyunculuk, yazarlık, şarkıcılıkla ilgiliyim. Bu ifade biçimlerinden de sorumlu bir zekâya sahibim. Sevmek ve sevmemek anlık meseledir. Anlayışım sonsuzdur. Sınır ihlali söz konusu olduğunda rengimi belli ederim. Çünkü bu tarz yorumları seyirci yapmaz, yorumlamak için yorumlayan yapar.

Ergenlikteki yaşadığınız maddi sıkıntılar sonrası şimdi parayla ilişkiniz nasıl? 

- Para, uzun uzadıya cevap vereceğim soru bile değil. Gönüller bir olsun, keyif olsun. Para gelir, gider. Karşılıksız olan şeyin bedeli yoktur. Manevi değerler hayatımda baskındır. 

Oyunculuk çocukluktan sizin için belli olan bir yol muydu? 

- Evet, çok küçük yaşta başladım. 

Meslek size hayat adına nasıl bir ders verdi?

- Daha mücadeleci, daha naif, daha kalbi başkaları için atan biri yaptı. 

Sizinki oyunculukta bütün kapıların size açıldığı bir yolculuk muydu? 

- Ben inançlıyımdır. Çalışkanlık, özellikle bizim meslek için söylüyorum, hayal ettiğimiz şeyi iyi sunabiliyor olmamız elbette kapı açar. Beni en çok zorlayan şey, başkalarına kıyasla iki katı çalışmam gerekti. O da şimdi bazı şeyleri hızlıca yapma pratiği kazandırdı.

Bir süre önce eşinizden ayrıldınız. Ayrılık hayata nasıl yansıdı?

- Yeni bir başlangıç süreci.

Aşkla aranıza mesafe girdi mi?

- Hep mesafe vardı. Aşk çok güzel bir şey.


Aşkın sizdeki karşılığı nedir?

- Bir sokaktan yürürken yasemin kokusu gelir de ararsınız hani nereden geliyor bu güzel koku diye. Aşk insanın hayatına öyle giriyor. Sonra da o sokağı asla unutmuyorsunuz.

Nedir bir erkekte tahammül edemedikleriniz?

- Şiddet, kabalık, gamsızlık, saygısızlık, merhametsizlik gibi şeylere tahammül edemiyorum. Erkek-kadın olmaksızın... 

Sizle ilgili yapılan yorumların bazılarında ‘seksi’ tanımlaması da var. Sizce nedir seksi olmak?

- Hiç şu konulara giremedi kafam biliyorsun. Bence her insan güzeldir. Siz kendinizi seksi buluyor musunuz?

- Kendimi seviyorum. Beni taşıdığı için bu bedene minnettarım.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Esra Sönmezer: Tacize niyetlenen 45 gün rapor alır