Gönül rahatlığıyla 6 adımda ikinci el kıyafet ve ayakkabı satın alma rehberi

Yurtdışında olduğu gibi Türkiye’de de ikinci el moda siteleri oldukça yükselişte. Bazen daha uygun fiyatlara satın alabildiğimiz için bazen de zamanında kaçırdığımız parçaları bize sunduğu için, çoğu zaman da birbiriyle aynılaşan vitrinlerden sıkılıp her zamanın modasına bakabildiğimiz için bu uygulamalar bizi sevindiriyor. İkinci el ya da ona yakın bir yerde duran Vintage kavramları eğer henüz hayatınıza girmediyse yakın zamanda sizi kendine çekecektir. Eğer çoktan bu derya deniz moda dünyasına alışkınsanız da pandemi döneminde ve her daim bu zevkinizi en hijyenik şekilde nasıl yapabilirsiniz onları konuşalım

14 Ekim 2020, Çarşamba 16:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- Fotoğrafları iyice inceleyin ve satıcıdan yeni fotoğraflar isteyin

1- Fotoğrafları iyice inceleyin ve satıcıdan yeni fotoğraflar isteyin

Çok tatlı bir elbise buldunuz, fakat bu ilanda tek bir fotoğraf var. İşte uzak durmanız gereken bir ilan. Ya satıcıdan yeni görseller talep edin ya da görseli telefonunuza kaydedip zoom yaparak her detayını inceleyin. 

2- Ürün detayı ve ürün anlatımına dikkat

2- Ürün detayı ve ürün anlatımına dikkat

Ürün detay yeri tamamen ürünün şu anki durumunu, ne kadar kullanıldığını ve varsa ürünün sıkıntılarını anlatmak içindir. Bu kısımda ürünü hakkında upuzuuuun hikayeler yazan satıcıları bolca görüyoruz. “Görümcemin komşusu giymişti de, ben hiç giymedim de, sadece 1 kere denendi de” gibi gerçek hayatta da mantıklı gelmeyecek şeyleri bu kısımda okuduğunuzda da pek inanmayın. Satıcıyla iletişim kurup net cevaplar almanız içinizi rahatlatır.

3- Satıcının diğer ürünlerine ve onların resimlerine de dikkatlice bakın

3- Satıcının diğer ürünlerine ve onların resimlerine de dikkatlice bakın

Yaşanmışlığı olan bir ürün alıyorsunuz, kimden aldığınızı bilmek hakkınız. Bu sebeple bu satıcı daha önce neler satmış, dolabında başka neler var, onları nasıl kullanmış, fotoğrafı çektiği ortam dağınık ve kirli mi yoksa derli toplu mu gibi ince detaylara bakarak kafanızda bir şeyler oluşturmanız gayet mantıklı bir hamle. Hatta satıcının Instagramında bir tur gezmek de gayet iyi bir fikir.

4- Yıkanamayacak ürünleri alırken bir kez daha düşünün

4- Yıkanamayacak ürünleri alırken bir kez daha düşünün

Ayaklardan bulaşan hastalıklar oldukça yaygındır, işte bu sebeple ayakkabı alırken onu tamamiyle yeni gibi yapabilecek misiniz bunu bir düşünün. İç kısmı yıkanması imkansız uzun bir çizme ya da kolay yıkanamayacak kumaşta bir palto alırken bunu nasıl dezenfekte edeceğinizi de önceden araştırmış olun. Gerekirse kuru temizlemecinize ve ayakkabınız için lostracınıza fotoğrafı göstererek onların da fikrini alabilirsiniz.

5- Orijinal ve marka olduğu söylenen ürünleri iyi araştırın

5- Orijinal ve marka olduğu söylenen ürünleri iyi araştırın

High-end markalardan olduğu vurgulanan ürünlerin görsellerini kaydedip markanın geçmiş koleksiyonlarında araştırın. Belki de o renk ve o model bir ürünü hiç bir zaman üretmediler? Bunun için markaya mail atıp danışma şansınız olduğunu da unutmayın. Hem de taklit ürünler üzerinden para kazanan bu satıcıları da ayıklamış ve ifşa etmiş olursunuz 

6- Evinizde işe yarar dezenfektanlar bulundurun

6- Evinizde işe yarar dezenfektanlar bulundurun

Kumaşa zarar vermeyecek özellikte hipokloröz asit gibi düşük bazlı ve çok etkili dezenfektanları yeni aldığınız ikinci el ürününüze uygulayıp daha sonra yıkama yaparsanız hem içiniz ferahlar hem de dezenfekte edilmiş ürünlere sahip olmuş olursunuz.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Pandemi süresince maske takarken makyaj yapmanın incelikleri