Google ile oynayın!

Şimdiye kadar yayınlanmış en iyi, üstelik "oynanabilir" Google logolarını bir araya getirdik!

27 Mayıs 2013, Pazartesi 00:03
A A

Normalde son derece sade bir görünüme sahip olan Google başlangıç sayfası, tanınmış kişilerin doğum günleri, önemli tarihi olayların yıldönümleri ya da ulusal bayramlar gibi özel günlerde "günün anlam ve önemine" göre değişen temalara sahip oluyor. Doodle adı verilen bu özel sayfalar ve özel olarak tasarlanan logolar 1998'den beri kullanımda.

Okuyucularımızdan hatırlayanlar çıkacaktır, bu logoların bazıları baştan sona oynanabilir oyunlar şeklinde tasarlanmıştı. Google geliştiricilerin emeğinin ve bazıları son derece zekice tasarlanmış oyunların çöpe gitmesine izin vermiyor. Yani isterseniz bu oyunları hala oynayabilirsiniz. Eğer bir sebepten dolayı kaçırdığınız ya da tekrar oynamak istediğiniz oyunlar varsa, burada en iyi örneklerinden bazılarını bulabilirsiniz.


Zamboni, Snake, Pac-Man

Zamboni: Zamboni, mucidi Frank Zamboni'nin adını taşıyan, buz pistlerinin yeniden kaplanmasında kullanılan bir araç. O kadar yaygın kullanılıyor ki bu tür tüm araçlara Zamboni deniliyor. Ocak 2013'de Frank Zamboni'nin 112. doğum gününü kutlamak amacıyla tasarlanan oyunda amacımız kullanıldıktan sonra yıpranan buz pistini tekrar eski haline getirmek. Oyun son derece basit: Yön tuşlarını kullanarak benzinimiz bitmeden patenlerin arkalarında bıraktıkları izleri silmeye çalışıyoruz.

Snake: Klasik mobil oyunun Google yorumu, Şubat 2013'de, Çin yeni yılını kutlamak amacıyla hazırlanmıştı. Snake oyununun seçilmiş olmasının çok basit bir sebebi var: 2013 Çin takvimine göre yılan yılı. Klasik oyundan farklı olarak ekranın kenarlarına dikkat etmemiz gerekmiyor. Yön tuşlarını kullanarak yönettiğimiz yılan dinamitlere çarpmasın, yeter.

Pac-Man: İlk oynanabilir Google Doodle olan bu oyun büyük ihtimalle şimdiye kadar çıkmış olan oyunların en iyisi. Aslında Pac-Man için söylenebilecek pek bir şey yok. Oyunlarla bir ilgisi olmasa bile herkes onu tanır. Oyuna "jeton atarak" başlıyoruz ve Google yazısından oluşan oyun alanında bildiğimiz ve de sevdiğimiz Pac-Man'i yön tuşlarıyla yönetiyoruz.


Slalom Canoe, Soccer, Hurdles ve Basketball

2012 Londra Olimpiyatları

2012 Londra olimpiyatlarına özel pek çok Doodle hazırlayan Google, gerçekten başarılı bir iş çıkarmıştı. Bu Doodle'lardan dördü, olimpik oyunlardan ilham alan oyunlardı. Oyunlarda sergilediğiniz performansa göre üç olimpik madalyadan birini alıyorsunuz.

Slalom Canoe: Kanoyla akıntılara karşı mücadele ettiğimiz oyunda sağ ve sol yön tuşlarını kullanıyoruz. Her tuş bir küreği kontrol ediyor. Başarılı olmak için kesintisiz bir tempo yakalamanız, zamanlamaya çok dikkat etmeniz gerkiyor.

Soccer: Bu Doodle kaleci eldivenlerini giyiyor, takımımızın kalesini koruyoruz. Yön tuşlarıyla sağ sola dönerken boşluk tuşuyla zıplıyoruz. Amacımız: Karşı takımın gol atmasını engellemek. Oyunda ilerledikçe daha zorlu rakiplerle karşılaşıyoruz. Üç gol yiyince kaybediyoruz.

Hurdles: Bu oyunda bir yandan mümkün olduğu kadar hızlı koşmaya bir yandan da engellere takılmamaya çalışıyoruz. Takıldığınız her engel hızınızı düşürdüğü için bir tempo yakalamak çok önemli. Sağ ve sol tuşlarıyla hızımızı ayarlarken boşluk tuşuyla engellerin üzerinden atlıyoruz.

Basketball: Basketball'da amaç 24 saniye içinde mümkün olduğu kadar çok basket atmak. Boşluk tuşuna basarak atış gücünü belirliyoruz. Tuşu bıraktığımızda atışı yapıyoruz. Aslında oyun göründüğünden daha zor çünkü atış pozisyonumuz sürekli olarak değişiyor.

Resimlerle: Google Maps'deki 10 etkileyici "ekin çemberi"

Kaynak: CHIP Online

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.