Google, İsrail kaynaklı bir güvenlik tehdidinden etkilenen telefonları açıkladı

Ciddi güvenlik açığı bulunan akıllı telefonlar Google tarafından belirlendi. Google, bu modellerin kullanıcılar için tehlike arz ettiği kararına vardı ve sorunu gidermeleri için güvenlik yaması yayınlanması gerektiğini açıkladı.

06 Ekim 2019, Pazar 13:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Google, akıllı telefon sahiplerinin güvenliği için önemli bir açıklama yayınladı. Birçok markanın bazı modellerinde tespit edilen güvenlik açığının, İsrail merkezli NSO Group tarafından kullanıldığı bildirildi.

NSO Group casus yazılımlar kullanan bir şirket olarak nitelendiriliyor.

Google da etkilendi

Google da etkilendi

Google, bahsi geçen güvenlik açığının, Huawei, Xiaomi, Motorola ve kendi ürünü Google Pixel'i etkilediğini belirtti. Pixel için yama yayınlamaya hazırlanan dünya devi, diğer markaların da aynı hassasiyeti göstermesi gerektiğini belirtti. Google'ın tespitine göre açıktan etkilenen modeller şöyle:

Pixel, Pixel 2, Huawei P20, Samsung Galaxy S7, S8 ve S9, Xiaomi Redmi 5A, Redmi Note 5, Xiaomi A1, Oppo A3 ve Moto Z3.

Soru işaretleri var

Soru işaretleri var

7 gün önce fark edilen güvenlik açığının cihazları etkileyebilmesi için NSO Group tarafından üretilen casus yazılımlardan birinin yüklenmesi gerekiyor.

İddialara göre İsrail merkezli şirket, Google'ın bu açığından 2 yıldır haberdardı ve bunu kullanıyordu. Google'ın açıklamayı henüz yapmış olması kullanıcılarda güvensizlik yaratsa da güncellemenin yayınlanması merakla bekleniyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 2020’nin En İyi Astronomi Fotoğrafçısı Yarışması'nın kazananları belli oldu