Google, reklam harcamalarından yüzde 5 kesinti yapacak

Google, reklam harcamalarından yüzde 5 kesinti yapacak

Google, reklam veren müşterilerine yolladığı açıklamada reklam harcamalarından yüzde 5 kesinti yapılacağını duyurdu. Türkiye’de 20 Mart 2020 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanan Dijital Hizmet Vergisi Uygulama Genel Tebliğiyle, reklam başta olmak üzere dijital ortamdan sunulan hizmetlere yüzde 7.5’lik hizmet vergisi uygulanmasına karar verilmişti. Google’ın aldığı bu son kararın da bu uygulama kapsamında devreye sokulduğu belirtiliyor.

02 Eylül 2020, Çarşamba 14:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Google, 1 Kasım tarihinden itibaren müşterilerin reklam harcamalarından yüzde 5 oranında ek ücret alacağını açıkladı. Bu ücretlendirmeyi de Google, 'Türkiye Yasal İşletme Maliyetleri' adı altında yapmayı planlıyor.

Diğer bir deyişle Google, müşterilerin yüzde 18'lik KDV'sine ek olarak yüzde 5 ek ücret yansıtacak. Şu an için reklamlardan bu ek ücretin alınacağı belirtilirken, Google Play Store ve YouTube Premium üzerinden yapılan harcamalardan ayrıca bir kesinti yapılıp yapılmayacağı ise belli değil.

Google'ın konuyla ilgili müşterilerine gönderdiği yazılı açıklama şöyle:

"1 Kasım 2020 tarihinden itibaren Türkiye'de sunulan reklamlar için bir sonraki faturanıza veya hesap özetinize yüzde 5 Türkiye Yasal İşletme Maliyetleri eklenecektir. Türkiye'deki düzenlemelere uymanın karmaşıklığı ve maliyetindeki önemli artışlar nedeniyle Yasal İşletme Maliyetleri eklenmektedir."

Yeni uygulama Türkiye’nin yanısıra Avusturya ve Birleşik Krallık’ta geçerli olacak. Türkiye ve Avusturya’da yüzde 5 olacak olan kesinti Birleşik Krallık’ta ise yüzde 2 olarak uygulanacak.

Türkiye’de 20 Mart 2020 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanan Dijital Hizmet Vergisi Uygulama Genel Tebliğiyle, reklam başta olmak üzere dijital ortamdan sunulan hizmetlere yüzde 7.5’lik hizmet vergisi uygulanmasına karar verilmişti. Google’ın aldığı bu son kararın da bu uygulama kapsamında devreye sokulduğu belirtiliyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Justin Bieber'ın elektrikli Rolls Royce aracının fiyatı 500 bin dolar