Google yöneticisi: Yapay zeka kıyameti getirecek

Google yöneticisi: Yapay zeka kıyameti getirecek

Google X'in eski yöneticisi, yapay zeka çalışmalarının korkutucu olduğunu söyledi. Yapay zekanın insanlığı tehdit ettiğini de ileri sürdü.

03 Ekim 2021, Pazar 09:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Google'ın Ar-Ge tesisi Google X'in eski işletme müdürü Mo Gawdat, The Times‘a yapay zekayla ilgili açıklamalarda bulundu.

Gawdat, Terminatör filmindeki Skynet gibi insanlığın sonunu getirecek bir yapay zekaya vurgu yaptı. Bilim kurgu filmlerinde sıkça gördüğümüz, bir yapay zeka (AI) türü olan yapay genel zekanın (AGI) kaçınılmaz olduğunu düşünüyor. Üstelik Gawdat, bu yapay zekayı Tanrı’ya benzetti.

Gawdat, küçük bir topu alıp tutan robot kollar geliştirdiklerini anlattı. Ancak Gawdat, bu robot kolların topu sanki araştırmacılara gösteriş yapıyormuş gibi bir hareketle gösterdiğini söyledi. Google’da 2007 yılında çalışmaya başlayan girişimci, yapay zekanın bu davranışını korkutucu olarak tanımladı.

Google X‘in eski yöneticisi, bu yapay zeka örneği için, “Aniden bu durumun aslında korkutucu olduğunu fark ettim. Gerçek şu ki, biz Tanrı’yı yaratıyoruz” dedi. Yavaş öğrenme sürecinin ardından, artık kolların neredeyse hemen hemen her şeyi tutup kaldırabildiğini de belirtti.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER iPhone telefonlar nasıl resetlenir? (iPhone 6, 7, 8, X, 11 ve üstü tüm modellerde telefon resetleme yöntemi)