Google'dan ilginç Doodle!

Google'dan ilginç Doodle!

Google ilk trafik lambasını Doodle yaptı

06 Ağustos 2015, Perşembe 10:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yapılan ilk trafik lambası Londra’da Parlamento Alanı’nda, Bridge Caddesi ile New Palace Yard Caddesi’nin birleştiği köşede hizmete girdi ve 10 Aralık 1868 tarihinde kullanılmaya başlandı.

Emniyet Müdürü Richard Mayne’nin şahsen ziyaret ettiği bu ilk trafik lambası, parlamenterlerin parlamento binasına daha güvenli ulaşabilmelerini kolaylaştırmak için düşünülmüştü.

Saxby and Farmer Şirketi tarafından sponsorlu olarak yapılan bu ilk trafik lambasında; kırmızı ve yeşil renkli iki fener dönmeli olarak yanıyordu.

Kırmızı; “dur”, yeşil; ise “dikkat” anlamına geliyordu. İlk elektrikli trafik lambası bundan tam 101 yıl önce 5 Ağustos 1914’te Amerika Birleşik Devletleri’nde, Cleveland Ohio’da kullanılmaya başlandı.

Google da trafik lambalarının 101. yılını Doodle olarak ziyaretçilerine hatırlatıyor. Google’a konu olan ilk elektrikli trafik lambası ise 5 Ağustos günü 1914 yılında ABD’de Cleveland şehrinde kullanıldı.

American Traffic Signal Co. adlı Şirket tarafından lamba, boyu 5 metreydi. Euclid Bulvarı ile 105. Cadde’nin birleştiği köşeye dikildi.

 

LG’nin kapaklı telefonu Wine Smart satışa çıkıyor!

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kafaları karıştıralım: Tüm zamanların en iyi 10 zamanda yolculuk filmleri