Gorilla Glass'ın yerini alabilir mi?

Gorilla Glass'ı bile kıskandıracak, "gerçek çizilmez" cep ekranlarına hazır mısınız?

25 Mart 2013, Pazartesi 10:30
A A
Gorilla Glass'ın yerini alabilir mi?

Yıllardır mücevher taşı olarak kullanılan safir, önümüzdeki yıllarda cep telefonu ekranlarını süsleyebilir. Zira saydam safir üretmeyi başaran bilimadamları, bu değerli taşın cep telefonu ekranlarına da uygulanmasını sağlamış durumda.

Dünyanın en sert ikinci maddesi olan safir, günümüzün cep telefonu ve tabletlerinde kullanılan meşhur Gorilla Glass'tan bile daha sert bir yapıya sahip. Safirin kristalimsi yapısı, alüminyum ve oksijen karışımının bir ürünü olarak ortaya çıkıyor.

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan MIT Review haberine göre, bu sert kristal madde çok yakında akıllı telefonlara da gelebilir. Düşürme veya darbe sonucu oluşan kırık, çizik vb. ekran sorunlarının ilacı olacağı iddia edilen safirin, bir ünite ekran üretimi için 30 dolara mal olacağı belirtiliyor. Gorilla Glass'ın bu alandaki maliyeti ise sadece 3 dolar. 

Aradaki bu uçurum, Corning üretimi Gorilla Glass'ın neden rakipsiz olduğunu da açıklıyor. Ancak analist Eric Virey, maliyetin zamanla düşeceğini ve firmaların uç nokta cep modellerinde safiri test edeceğini belirtiyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Corning te >CHIP Online

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.