'Görüşme gizli-saklı olmamalı'

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Erdoğan ile görüşmesinin gizli saklı olmadığını söyledi

13 Ekim 2009, Salı 16:23
A A

CHP lideri Baykal, partisinin TBMM Grubunda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği cevap mektubuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan’ın mektubuna yazdığı kapsamlı cevapta, düşüncelerini bir kez daha ortaya koyduklarını belirten Baykal, bir Başbakan’a "gelme" demenin, devlet sorumluluğuyla, siyaset anlayışıyla ve demokrasi düşünceleriyle bağdaşmadığını vurguladı.

'TARİHİ BİR GÖRÜŞME OLACAK'
Erdoğan’ın, kendilerinin düşüncelerini bile bile ’Gelelim, konuşalım’ dediğini belirten Baykal, bunun kapalı kapılar arkasında olmayacağını söyledi. Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu görüşme önemlidir, tarihi bir görüşme olacaktır. Hepimiz tezlerimizi ortaya koyacağız. Bizim düşüncemizin arkasında, Türkiye’nin tarihi, sosyolojik gerçekleri var, çok ciddi bir toplumsal bekleyişe cevap vermek üzere, biz orada görev yapacağız.

'YANLIŞ VARSA YÜZÜNE SÖYLERİM'
Milletin, iki genel başkanın, bu konuda ne düşündüğünü, birbirlerine ne söylediğini, söylenen her söze öbürünün ne cevap verdiğini bilme hakkı vardır. Türkiye’nin nereye doğru sürüklenmekte olduğunu, vatandaşlarımız bu buluşmayı izledikten sonra daha doğru değerlendirecektir.

Müsaade etsin de Sayın Başbakan, onun yaptığı yanlışlıkları yüzüne karşı söyleme fırsatını bulayım. Eğer bizim söylediklerimizde yanlış varsa, o da benim yüzüme karşı söylesin, cevabını vereyim. Böyle bir buluşmayı talep etmekten daha doğal ne var. "

"Sayın Başbakan, düşüncelerinin millet tarafından öğrenilmesinden niye kaçacak?" diyen CHP lideri,  düşüncelerinin millet tarafından öğrenilmesinden korkmadığını ve söylediği sözün sorumluluğunu, millete, tarihe ve geleceğe karşı üstlendiğini ifade etti.

'İMRALI'NIN YOL HARİTASINI SAKLIYORSUN'
Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü; "Bazı çevreler, (aman gitme, gelme) diyorlarmış. Başbakan’ın buna itibar etmeyeceğini, Kasımpaşalı siyaset adamı olarak, bu konuda, bizimle buluşmaktan çekinmeyeceğini düşünüyorum. Başbakan’ın yaptığına inandığımız yanlışları dile getireceğiz, bu konuda sorular soracağız.

Gizli, saklı götürülecek bir iş değildir. Sen İmralı’nın gönderdiği yol haritasını saklıyorsun, kendi yol haritanı niye milletten saklıyorsun? Senin yol haritanı milletten saklamana biz yardımcı olmayız. Biz o yol haritasını ortaya çıkartmaya çalışıyoruz."

3

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.